Grécko: Macedónsko by sa malo premenovať na „Severné Macedónsko“

Brusel/Atény 6. apríla (TASR) – Devätnásť rokov trvajúca veľká nevôľa Grécka smerom k Macedónsku pre používanie mena bývalej juhoslovanskej republiky zhodného s názvom gréckej provincie sa údajne blíži ku koncu. Námestník gréckeho ministra zahraničných vecí Dimitris Drucas v pondelok navrhol pre urovnanie dlhodobého sporu kompromisný názov krajiny "Severné Macedónsko", informuje EU Observer.

Hoci napríklad aj v slovenskej verzii sa používa názov Macedónsko, ten je neuznávaný Gréckom, pretože rovnaké meno má aj jeho severná provincia. Zväčša sa pre označenie balkánskej krajiny používa anglická skratka FYROM, v preklade Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko a túto verziu využívajú aj medzinárodné organizácie.

"Názov Severné Macedónsko je vhodným riešením," cituje EU Observer Drucasa, ktorý dodal, že pokiaľ macedónsky premiér Nikola Gruevski túto alternatívu neprijme, "bude musieť svojmu ľudu vysvetľovať, prečo ho pripravuje o európsku integráciu".

Bilaterálny rozkol v diplomatických vzťahoch medzi krajinami panuje od vzniku Macedónska v roku 1991. Grécko argumentuje tým, že slovo Macedónsko má reflektovať na historický región na jeho území a doteraz nebolo naklonené žiadnej možnosti názvu, v ktorom by figurovalo toto slovo.

Tento problém brzdí aj prístupový proces Macedónska, ktoré je momentálne kandidátskou krajinou, do Európskej únie. Grécko viackrát deklarovalo, že využije svoje právo veta pri integračných snahách Macedónska, pokiaľ spor neskončí prijatím kompromisného názvu pre balkánsky štát.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh