Grécko-macedónsky spor: Španieli sú optimisti

Predsedníctvo EÚ „môže v prípade Macedónska dospieť k riešeniu“, povedal pri vystúpení v zahraničnom výbore španielsky minister zahraničia Miguel Ángel Moratinos. Podľa neho má nová grécka socialistická vláda k celému problému. „veľmi dobrý“ prístup.

Poslanci chceli vedieť, či bude EÚ menovať špeciálneho vyslanca pre Balkán. Hoci Moratinos úplne túto ideu nezavrhol, povedal, že to teraz pre predsedníctvo nie je na programe dňa. Dodal ale, že sám čoskoro Macedónsko navštívi.

Podľa balkánskej tlače sa na návštevu Skopije a Atén chystá aj Matthew Niemetz, špeciálny vyslanec OSN, ktorý v spore o názov hľadá riešenie prijateľné pre obe strany. Do regiónu vraj prichádza s „novými nápadmi“.

Macedónsky premiér Nikola Gruevski medzičasom inicioval schôdzku so svojim gréckym kolegom Georgeom Papandreouom. „Stretnutie by malo prispieť k ďalšiemu rozvoju bilaterálnych vzťahov a k snahám o vyriešenie jedinej otvorenej otázky medzi našimi krajinami“, píše sa v oficiálnom vyhlásení.

Moratinos sa okrem Macedónska chystá aj do Chorvátska, kde je ešte stále na stole nedoriešená otázka hraníc so Slovinskom. Pred poslancami EP vyjadril španielsky minister optimizmus aj v tomto prípade.

Minulý rok v novembri podpísali Záhreb a Ľubľana dohodu o arbitráži, čo umožnilo odblokovať prístupové rokovania Chorvátska. S podstatou problému sa ale zatiaľ príliš pohnúť nepodarilo a stále existuje riziko, že sa v neskoršom štádiu prístupového procesu opäť stane prekážkou.

Tento mesiac sa pre Chorvátsko očakáva uzavretie ďalších dvoch negociačných kapitol, povedal v EP Moratinos.

 Pozície 

Tieňový grécky minister zahraničných vecí Dimitris Droutsas v nedávnom rozhovore pre newyorský grécky denník Ethnikos Kiryx povedal, že predchádzajúca americká administratíva skomplikovala veci, pretože sa postavila na stranu Macedónska a uznala ho pod týmto názvom. „Grécka pozícia je jasná: Hľadáme meno erga omnes s geografickým označením“ (…) „Je tiež evidentné z jednohlasného rozhodnutie EÚ a NATO, že riešenie tohto problému je podmienkou pre euroatlantický kurz Macedónska.“

Neschopnosť EÚ donútiť Grécko, aby rešpektovalo dohodu z roku 1995, ktorá hovorí, že Atény nesmú blokovať prijatie Macedónska do medzinárodných organizácií povzbudilo šírenie nacionalistických pozícií v Macedónsku, píše na BalkanInsight.com Gjergji Vurmo, riaditeľ Centra pre európskej a bezpečnostné otázky v Tirane.