Grécko požiadalo EÚ o pomoc pri zvládaní náporu ilegálnych utečencov

Brusel 25. októbra (TASR) – Grécko prestalo zvládať nápor ilegálnych utečencov na svoje hranice s Tureckom a ako prvá krajina EÚ požiadala o vyslanie príslušníkov agentúry pre vonkajšie hranice EÚ (FRONTEX). Oznámila to v nedeľu v Bruseli komisárka EÚ pre vnútorné vzťahy Cecilia Malmströmová.

Rýchla zásahová jednotka bude rozmiestnená najmä na 12,5-kilometrovom úseku pohraničnej rieky Evros v blízkosti mesta Orestiada. Jej členovia budú podliehať gréckemu veleniu a v krajine zostanú len obmedzený čas.

Grécko využilo pomoc Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie (FRONTEX) ako prvá krajina od jej vzniku v roku 2007.

Agentúra sídli vo Varšave. Podporuje členské štáty EÚ pri strážení hraníc a koordinuje národné tímy pohraničníkov. Má 220 zamestnancov. Jej úlohou je predovšetkým zastaviť ilegálnych prisťahovalcov na vonkajších hraniciach EÚ, najmä v oblasti Stredomoria, kde ich náporu čelia okrem Grécka aj Španielsko, Taliansko a Malta.

Turecko-grécke hranice ilegálne prekračujú najmä utečenci z Afriky a Afganistanu. OSN odhaduje, že každý deň ich je 300-400, na čo Grécko nie je pripravené.

Turecko sa v piatok zaviazalo zlepšiť spoluprácu s Gréckom v boji proti nelegálnej migrácii. Stalo sa tak počas návštevy tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v Aténach. Grécko by malo na oplátku zmierniť vízové pravidlá pre Turkov.

Organizácie Pro Asyl Grécko v tejto súvislosti kritizovala zlé zaobchádzanie s utečencami, ktorí sú systematicky vracaní do Turecka cez pohraničnú rieku Evros, pričom mnohí sa v nej utopia pri pokuse preplávať späť do Grécka.

3 hy