Grécko vraj požiadalo EÚ a MMF o reštrukturalizáciu dlhu

Atény 18. apríla (TASR) – Grécko vraj začiatkom apríla oznámilo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) a Európskej únii (EÚ), že chce reštrukturalizovať svoj dlh. Diskusie o tom by sa mali začať v júni, tvrdí vo svojom dnešnom vydaní grécky denník Eleftherotypia.

Mediálne špekulácie o tom, že Atény smerujú k reštrukturalizácii dlhu, v uplynulých dňoch opakovane popreli grécky minister financií Jorgos Papakonstantinu aj vysokí predstavitelia EÚ a MMF.

"Žiadosť vlády predniesol minister financií Jorgos Papakonstantinu začiatkom apríla na neformálnom stretnutí ministrov financií eurozóny v Maďarsku," tvrdí denník Eleftherotypia. Dodal, že predstavitelia Grécka rovnako ako EÚ a MMF to popreli, pretože takýto krok sa nikdy neohlasuje dopredu.

Denník tvrdí, že za predĺženie splatnosti gréckeho dlhu sa vyslovil aj americký minister financií Timothy Geithner. "Musíte to urobiť, povedal Papakonstantinovi," uviedol grécky denník.

Euro reagovalo na správu prudkým poklesom, keď jeho kurz oslabil až na 1,4299 USD/EUR. Neskôr zmazalo časť strát a tesne pred 10.00 h SELČ sa predávalo po 1,4335 USD. To je o 0,6 % menej než v piatok (15. 4.) večer.

Informovala o tom agentúra Reuters.