Grécko vydalo Belgičanom podzrivého z účasti na príprave teroristickej akcie

Brusel 29. januára (TASR) – Jedného z podozrivých členov teroristickej bunky, ktorú belgická polícia rozbila v rámci zásahu v meste Verviers, vydali späť z Grécka do Belgicka a nachádza sa vo väzbe. S odvolaním sa na prokuratúru to dnes uviedla tlačová agentúra Belga.

Podozrivým je 33-ročný muž alžírskeho pôvodu, polícia ho zatiaľ označila ako Omar D. Zadržali ho v Grécku krátko po zásahu protiteroristického komanda vo Verviers, pri ktorom počas prestrelky zahynuli dvaja členovia bunky a jeden bol zranený a zadržaný.

Vyšetrovatelia tvrdia, že skupina navrátilcov z bojísk v Sýrii pripravovala útoky proti policajtom v Bruseli. Od tohto incidentu zatkli v Belgicku viacero podozrivých, ktorých obvinili z účasti na činnosti teroristickej skupiny.

Omara D. vydali z Grécka do Belgicka v stredu a umiestnili ho do preventívnej väzby. Dnes ho majú predviesť na výsluch pred sudcu, ktorý rozhodne o ďalšom konaní. Omar D. čelí taktiež obvineniam z účasti na aktivitách teroristickej skupiny.

Podľa informácií tlačovej agentúry Belga sa Omar D. niekoľkokrát pokúšal telefonicky spojiť s džihádistom, ktorý sa už nachádza v belgickom väzení. Obvinený sa k telefonátom priznal, avšak akékoľvek zapojenie do teroristického sprisahania odmieta.

Podľa belgických médií stojí za sprisahaním, ktoré bolo pripravované v Grécku, Abdelhamid Abaaoud, 27-ročný Maročan s pobytom v Bruseli, ktorý odišiel bojovať do Sýrie po boku militantov z Islamského štátu. Abaaoud je stále na úteku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon