Grécko: Zakázali protesty počas slávnostného preberania predsedníctva v EÚ

Atény 7. januára (TASR) – Grécko zaviedlo 18-hodinový zákaz protestov, aby sa predišlo narušeniu stredajších oficiálnych osláv pri príležitosti začiatku gréckeho predsedníctva v EÚ.

Ako dnes oznámila agentúra AP, nariadenie gréckej polície o zákaze protestov vstúpi do platnosti o 06.00 h miestneho času (05.00 h SEČ).

Stane sa tak niekoľko hodín pred oficiálnymi podujatiami v Aténach, na ktorých sa zúčastnia eurokomisári pod vedením predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa.

Na pokojný priebeh slávnostného dňa bude v gréckej metropole dohliadať viac ako 2000 príslušníkov polície.

Zákaz demonštrácií však nemieni rešpektovať jedno ľavicové protestné hnutie, ktoré v stredu plánuje zorganizovať protieurópske zhromaždenie v centre Atén.

Grécko od 1. januára 2014 prevzalo polročné rotujúceho predsedníctvo EÚ už po piaty raz. Úlohy sa zhostilo v náročnom období, keď okrem vážnych ekonomických problémov čelí aj vzostupu radikálnych politických zoskupení.

Vláda premiéra Antonisa Samarasa dúfa, že sa krajina počas nasledujúcich šiestich mesiacov dostane zo šesť rokov trvajúcej hlbokej recesie. Verí tiež, že sa jej ešte pred koncom gréckeho predsedníctva podarí vyrokovať kľúčovú dlhovú dohodu s medzinárodnými veriteľmi.

Rotujúce predsedníctvo EÚ od Grécka 1. júla prevezme Taliansko, zhodou okolností ďalšia krajina čeliaca ekonomickej recesii.

2 20 rsc hy