Gruzínsko chce podpísať asociačnú dohodu s EÚ napriek zmene postoja Ukrajiny

Tbilisi 23. novembra (TASR) – Gruzínsko plánuje podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou na budúcotýždňovom summite v litovskom Vilniuse, napriek tomu, že od tohto kroku na poslednú chvíľu ustúpila Ukrajina. Oznámila to v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie nového gruzínskeho prezidenta.

"Gruzínska spoločnosť a gruzínske politické spektrum je zjednotené v tom, že Gruzínsko má byť členom európskej rodiny," uviedol prezident Giorgi Margvelašvili, ktorý bude viesť delegáciu svojej krajiny na vilniuskom summite Východného partnerstva.

Margvelašvili sa ujal prezidentského úradu len 17. novembra. Prisľúbil pritom, že bude pokračovať v prozápadnom kurze svojho predchodcu Michaila Saakašviliho, ale zároveň sa mieni usilovať o zníženie napätia vo vzťahoch s Ruskom.

Ukrajinská vláda vo štvrtok rozhodla o pozastavení príprav na podpísanie obchodnej a asociačnej zmluvy s EÚ. Podľa zdroja z litovského predsedníctva EÚ, ktorý citovala agentúra RIA Novosti, sa tak stalo v dôsledku ekonomického nátlaku zo strany Moskvy.

Gruzínsky vicepremiér David Zalkiani v tejto súvislosti vyjadril nádej, že náhly obrat Ukrajiny "vyšle signál Európe a urýchli proces európskej integrácie Gruzínska".

1 12 20 rsc