Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina asociačné zmluvy s EÚ považujú za historické

Brusel 27. júna (TASR) – Asociačné zmluvy, ktoré dnes s EÚ podpísalo Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina počas zasadnutia Európskej rady pripravili pôdu pre užšie politické väzby a voľný obchod s krajinami EÚ. Asociačné zmluvy neznamenajú naštartovanie integračného procesu, aj keď Moldavsko, ako jediné z trojice týchto krajín by chcelo už na budúci rok získať štatút kandidátskej krajiny.

Rusko varovalo, že tieto asociačné dohody sú v rozpore s dohodami o zóne voľného obchodu, ktoré už má podpísané s Moldavskom či Ukrajinou a poškodia ekonomické záujmy Moskvy. Kremeľ pohrozil odvetnými opareniami v podobe vyšších sadzieb a prísnejších kontrol pri dovoze tovarov z týchto krajín.

Predstavitelia EÚ uviedli, že podpísané dohody nie sú namierené proti Ruskej federácií a jej záujmom.

Samotné zmluvy predpokladajú zosúladenie vnútroštátneho zákonodarstva troch krajín s normami EÚ a vytvorenie zóny voľného obchodu, čo pre trojicu krajín znamená napojenie sa na vnútorný trh EÚ, čiže najväčší jednotný trh na svete s vyše 500 miliónmi spotrebiteľov.

Zmluvy podpísali šéfovia štátov a vlád 28 krajín EÚ, čelní predstavitelia spomínaných troch krajín, ako aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

„Je to jeden z najhistorickejších dní od získania nezávislosti,“ povedal po podpise zmluvy ukrajinský prezident Petro Porošenko. A dodal, že to pre Ukrajinu otvára celkom nové perspektívy.

Moldavský premiér Iurie Leanca oznámil, že pre jeho krajinu ide o „definitívnu voľbu“ a tou je európska integrácia.

„Stať sa riadnym členom jednotnej európskej rodiny je neochvejná vôľa Gruzínska,“ povedal v tejto súvislosti gruzínsky premiér Irakli Garibašvili. A dodal, že podpis asociačnej dohody s EÚ je pre jeho krajinu „začiatok veľkej cesty“.

Užšia politická spolupráca s EÚ bude v oblasti vnútorných reforiem znamenať pre všetky tri krajiny posilňovanie právneho štátu, reformu súdnictva, dôraznejší boj proti korupcii, dohľad nad dodržiavaním základných práv a slobôd a posilňovanie demokratických inštitúcií.

Asociačné dohody predvídajú sériu reforiem v kľúčových oblastiach, ako je verejná správa, justícia, polícia, hospodárske oživovanie a rast. Reformy sa budú týkať aj spotrebiteľských odvetví ako je energetika, doprava, životné prostredie, priemyselný vývoj, sociálny rozvoj, vzdelávanie, mládež a kultúra.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl