H. SWOBODA: Vláda v Budapešti by mala podnikať menej jednostranných krokov

Bratislava/Viedeň 9. júna (TASR) – Podpredseda frakcie sociálnych demokratov v Európskom parlamente, rakúsky europoslanec Hannes Swoboda kritizoval dnes novú maďarskú vládu za postoje v dvojstrannom konflikte so Slovenskom.

Po bruselskom rozhovore so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom sa Hannes Swoboda vyslovil za to, aby Európska únia dala vláde Maďarskej republiky, ktorá bude v prvom polroku 2011 úradujúcou predsedníckou krajinou únie, najavo, že by mala podnikať menej jednostranných krokov a prihlásiť sa k európskej susedskej politike.

Podľa agentúry APA tým rakúsky europoslanec zrejme narážal na zákon o zavedení dvojakého občianstva, ktorý vláda v Budapešti presadila krátko po nástupe k moci. V Bratislave bol tento krok vnímaný ako útok na štátnu integritu krajiny.

Dokumenty ako Trianonská zmluva, ktorá stanovuje štátne hranice súčasného Maďarska, nesmú byť spochybňované, zdôraznil Hannes Swoboda.

Podľa jeho slov treba po parlamentných voľbách na Slovensku "skúsiť všetko" v záujme toho, aby sa na novej vláde SR spolupodieľala jedna z oboch maďarských strán. Nemala by vzniknúť vláda, ktorej súčasťou by bola extrémne nacionalistická strana, dodal rakúsky europoslanec.

le sla ed