Haag: Opatrné nadšenie pre nový plán

 

Krátka správa

Srbský premiér Vojislav Koštunica 17. júla v Bruseli predstavil „akčný plán“. Mal by konečne viesť k zatknutiu generála Ratka Mladiča a bývalého srbského politického lídra Radovana Karadžiča.

Belehrad sa chce s novým elánom pustiť do pátrania po utečencoch po tom, čo s ním EÚ v máji 2006 pozastavila rokovania o Stabilizačnej a asociačnej zmluve, ktorá je všeobecne považovaná za prvý krok smerom k členstvu v EÚ.

Ministri zahraničných vecí EÚ prejavili opatrené nadšenie, a akčný plán Belehradu na zintenzívnenie spolupráce s tribunálom OSN pre vojnové zločiny (ICTY) si vyslúžil diplomatický potlesk.

„Akčný plán je veľmi dobrým východiskom pre našu ďalšiu činnosť a spoluprácu,“ uviedol fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja v mene Fínskeho predsedníctva EÚ a dodal: „Plán musíme ďalej rozvíjať, a okamžite implementovať.“

Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn vyjadril svoju spokojnosť so skutočnosťou, že plán by mohol viesť k dolapeniu Mladiča, ale zdôraznil, že „plán môže byť prostriedkom k vyriešeniu celého problému, no konkrétna činnosť je dôležitejšia než plán, pretože realizuje výsledky, na ktorých jediných záleží.“

Holandský minister zahraničných vecí Ben Bot bol oveľa menej diplomatický: „Uvidíme, podobne hovorili už príliš často. Navštívil som Srbskom pri rôznych príležitostiach a zakaždým povedia, že do týždňa alebo dvoch Mladiča zatknú. Stále čakám,“ vyhlásil Bot.