Národné parlamenty by mali mať právo blokovať legislatívu EÚ

Berlín 31. mája (TASR) – Britský minister zahraničných vecí William Hague dnes vyzval na zabezpečenie práva národných parlamentov rušiť rozhodnutia EÚ.

Každý z parlamentov 27 členských krajín by mal mať možnosť "vyjadriť nesúhlas s legislatívou, ktorá predpokladá konanie na národnej a nie celoeurópskej úrovni," uviedol Hague podľa agentúry DPA vo svojom prejave v meste Neuhardenberg, kde sa zúčastnil na konferencii o nemecko-britských vzťahoch.

"Mali by sme zvážiť zavedenie červenej karty pre národné parlamenty, ktoré by tak získali právo zablokovať legislatívu nevyžadujúcu prijatie na celoeurópskej úrovni," povedal Hague podľa prepisu prejavu, ktorý vydalo jeho ministerstvo.

Šéf britskej diplomacie ďalej povedal, že krajiny, ktoré sú súčasťou eurozóny, kam zatiaľ Británia nepatrí, by mali mať zaručené svoje vlastné tempo pri užšej európskej integrácii.

"Keďže eurozóna vytvára vlastné inštitúcie s cieľom riešiť svoje vnútorné problémy, dá sa očakávať jej tlak na rýchlejšiu integráciu, aká by vyhovovala niektorým členským krajinám EÚ," upozornil Hague.

3 cve hy