Hague tvrdí, že EÚ by mala počkať s novými sankciami voči Iránu

Luxemburg 22. apríla (TASR) – Európska únia by sa mala sústrediť na doterajšie sankcie uvalené na Irán a neunáhľovať sa s novými reštrikciami proti Teheránu. Uviedol to šéf britskej diplomacie William Hague počas dnešného zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu.

Britský minister zahraničných vecí svojich kolegov v Rade upozornil, že by teraz nebolo vhodné vyvíjať ďalší ekonomický tlak na Irán kvôli jeho podozrivému jadrovému programu.

"Musíme udržať tlak v podobe doterajších sankcií a nenavrhovať nové," povedal Hague pred novinármi v Luxemburgu. A dodal, že nastal čas trochu počkať.

EÚ vlani zaviedla sankcie, ktoré postihujú vládny režim v Iráne v bankovej a priemyselnej oblasti.

Haguov názor sa zhoduje s postojom ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho, ktorý pred niekoľkými dňami odmietol výzvy amerických senátorov na nové sankcie voči Iránu. Podľa Kerryho by to nebolo vhodné tesne pred prezidentskými voľbami v Iráne, ktoré sú naplánované na 14. júna.

Irán odmieta podozrenia Západu, že proces obohacovania uránu, ktorý vyvíja v rámci svojho jadrového programu, je určený na vojenské ciele. Tento program je podľa iránskej vlády určený na zvýšenie výroby elektrickej energie v krajine a na podporu lekárskeho výskumu a liečebných metód.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem