Hlas Európy aj o Charte základných práv

„Môžeme diskutovať o Charte základných práv a jej bodoch, ale jej veľký symbolický význam, že Európa sa stavia za ľudské práva, je nepopierateľný,“ povedal na adresu Charty základných práv Európskej Únie Simon Busuttil, maltský poslanec EP, ktorý je hosťom diskusie v Európskom parlamente v Bruseli. „Dávame signál, že nám na ľudských právach záleží. Bez tejto charty by som cítil, že mi niečo chýba“, dodáva. Na tému v štúdiu diskutuje so slovenskými poslankyňami EP Annou Záborskou (KDH, EPP) a Katarínou Neveďalovou (Smer – SD, S&D).

V aktuálnej reportáži sa Martin Thuma venuje práci slovenských europoslancov vo Výboroch EP.  Krátka reportáž predstavuje základné súvislosti, týkajúce sa Charty základných práv Európskej Únie.

Kedy sa sťažovať na súdoch v Luxemburgu? A v akých prípadoch sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu? Krátka reportáž priblíži rozdiely medzi týmito súdmi. Na tému ďalej v štúdiu STV diskutuje Beatrix Ricziová, ktorá zastupuje Slovensko pred súdmi EU v Luxemburgu a Marica Pirošíková, ktorá SR zastupuje v Štrasburgu.  

Ľudské práva a slobody žiaľ nie sú všade vo svete garantované chartou, ako v prípade Európskej únie. Osobnostiam, ktoré na ich ochranu často krát riskujú vlastný život, je určená jedna z cien Európskeho parlamentu. Je ňou Cena Andreja Sacharova za slobodu myslenia, ktorú predstavuje záverečná reportáž.

Relácia Hlas Európy v každom vydaní, v samostatnom informačnom riadku, prináša aktuálne informácie z partnerských portálov:

www.europarl.europa.eu   —   www.europskyparlament.sk—  

www.EurActiv.sk    — www.euroinfo.gov.sk