Hlas Európy dnes na STV2 o Európskej diplomatickej službe

Je to ďalší spôsob uberania suverenity štátom a zosilňovania politiky v rámci Európskej únie”, vyhlásil v diskusii relácie Hlas Európy britský konzervatívny europoslanec Charles Tannock na tému Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.„ Ale samozrejme teraz je Lisabonská zmluva platná. Sme realisti a pragmatici. Musíme to rešpektovať a musíme urobiť čo najviac pre naše jednotlivé štáty”, dodáva. V štúdiu aj na tému rozširovania EÚ o balkánske štáty a Turecko s ním diskutuje podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a slovenský europoslanec Eduard Kukan (EPP).

Martin Thuma ďalej okrem diskutovanej témy tzv. Európskej diplomatickej služby, reportážne zaznamenáva hodnotenie španielskeho predsedníctva v EU a priority nastupujúceho Belgicka. 

Domáca reportáž približuje Odborný seminár pre novinárov v Komárne, návštevu členov výboru Európskeho parlamentu pre dopravu na Slovensku a výstavu k 20.výročiu slovenského parlamentarizmu v Bruseli. 

Na tému zahraničnej politiky Európskej Únie a miesta Slovenska v nej, v štúdiu Slovenskej televízie diskutuje František Ružička, generálny riaditeľ Sekcie pre európske záležitosti Ministerstva zahraničných vecí SR a Jozef Bátora z Ústavu európskych štúdií FSEV Univerzity Komenského.

Odstránenie prekážok voľného pohybu občanov, tovarov a služieb cez vnútorné hranice členských štátov Európskej Únie. To je základný motív takzvanej "Shengenskej dohody", ktorú predstaví záverečná reportáž.

Relácia Hlas Európy v každom vydaní, v samostatnom informačnom riadku, prináša aktuálne informácie z partnerských portálov:

www.europarl.europa.eu

http://www.europskyparlament.sk/

http://www.euractiv.sk/

http://www.nasieuroposlanci.sk/

http://www.euroinfo.gov.sk/