Hlas Európy – o energii

„Musíme sa naučiť energiou šetriť, spotrebovávať stále menej a menej energie. Čím viac budeme šetriť, tým menej budeme dodatočných zdrojov potrebovať“, poznamenal na tému energetickej bezpečnosti Európskej Únie Herbert Reul, predseda Výboru EP pre priemysel, výskum a energetiku. „A takisto sa musíme zamýšľať nad tým, ako čo najlepšie využijeme atómovú energiu. Niektoré krajiny sa totiž práve prostredníctvom nej stali energeticky nezávislejšími“, pokračuje. Na tému s ním v štúdiu v Bruseli diskutujú slovenskí poslanci Európskeho Parlamentu Jaroslav Paška (SNS, EFD) a Alajos Mészáros (SMK, EPP) . 

Martin Thuma v reportáži prináša niektoré témy dvojdňového plenárneho zasadnutia Europarlamentu v Bruseli:

  • priority rozpočtu Európskej únie na rok 2011.
  • lepšie označovanie európskych potravín
  • rokovanie o okolnostiach aplikácie Občianskej iniciatívy do života Európanov

Lisabonská zmluva, legislatívne priority Europarlamentu či ovplyvňovanie rozhodnutí na európskej úrovni. To sú niektoré z tém, ku ktorým pripravila Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku odborný seminár pre novinárov . Približuje ju druhá  reportáž.

Hrozí ešte Slovensku v budúcnosti energetická kríza? A ako sme na tom v diverzifikácii zdrojov energie? Na tému energetickej bezpečnosti v štúdiu diskutuje minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smer – SD) a Stanislav Kahanec (KDH), poslanec NR SR a člen jeho hospodárskeho výboru.

Vedeli ste, že kúrením s biomasou, sa dá oproti nákladom na kúrenie s plynom ušetriť až 30%? To, že na podporu alternatívnych zdrojov energie je možné získať aj peniaze z eurofondov, potvrdzujú už fungujúce projekty v mestách Bánovce nad Bebravou a Moravany nad Váhom.

Relácia Hlas Európy v každom vydaní, v samostatnom informačnom riadku, prináša aktuálne informácie z partnerských portálov: www.europarl.europa.eu, www.europskyparlament.sk, www.EurActiv.sk, www.euroinfo.gov.sk