Hlavný čiernohorský vyjednávač s EÚ: Budeme sa opierať o chorvátsky model

Podgorica 26. januára (TASR) – Čierna Hora sa chce v prístupových rokovaniach s Európskou úniou, ktoré by sa mali začať v polovici tohto roka, opierať o model, aplikovaný Chorvátskom. V Podgorici o tom dnes informoval hlavný čiernohorský vyjednávač Aleksandar Pejovič.

Podľa jeho slov je to logické rozhodnutie vzhľadom na podobnosť právneho poriadku i ekonomického systému oboch krajín. Podobnosť vidí Pejovič vo zvládnutí náročných kapitol typu právny štát, ktorými by Čierna Hora chcela prístupové rokovania začať.

Doterajší priebeh procesu približovania Čiernej Hory k EÚ pripomínal skôr slovinský model.

Práve Slovinsko sa pred takmer ôsmimi rokmi stalo prvou bývalou juhoslovanskou republikou, ktorá sa stala členskou krajinou EÚ. Chorvátsko ukončilo prístupové rokovania s EÚ vlani a jej členom by sa po ukončení procesu ratifikácie prístupovej zmluvy národnými parlamentmi malo stať od polovice roku 2013.

Aj Peter Stano, hovorca eurokomisára Štefana Füleho, zodpovedného v Európskej komisii za agendu rozširovania a susedskú politiku, označil v uplynulých dňoch Čiernu Horu a Srbsko za najbližších kandidátov na členstvo v rámci rozširovania EÚ na Balkáne.

"Momentálne sa prístupový proces v krajinách západného Balkánu týka najmä Čiernej Hory a Srbska. Obe krajiny čakajú v najbližších týždňoch na definitívny súhlas členských štátov Európskej únie," uviedol Stano. V prípade Srbska pôjde o to, či dostane štatút kandidátskej krajiny, čo je v podstate predstupeň na začatie prístupových rokovaní s EÚ, kým v prípade Čiernej Hory ide o začiatok prístupových rokovaní.

5 20 le hy