Hnutie Emmaus International kritizovalo francúzsku politiku voči Rómom

Paríž/Brusel 23. augusta (TASR) – Francúzsko musí ukončiť svoju represívnu politiku voči Rómom, uviedlo dnes medzinárodné charitatívne hnutie Emmaus International (EI). Podľa tohto hnutia sú opatrenia francúzskych úradov voči Rómom neúčinné a priečia sa princípom ľudskej dôstojnosti.

EI v správe pre médiá odsúdilo celkovú politiku voči rómskej populácii žijúcej na území Francúzska. Kritika sa týka najmä procesu vysťahovávania Rómov z nelegálne obsadených budov a nelegálne vybudovaných osád na predmestiach francúzskych miest. Podľa hnutia ide o krátkodobé riešenia, ktoré zasahujú ľudskú dôstojnosť a ľudské práva.

Na druhej strane EI ocenilo oznámenie vlády, že bulharskí a rumunskí Rómovia budú mať zjednodušený prístup k pracovným príležitostiam vo Francúzsku.

"Je to malý pokrok zo úradov, avšak odpoveď zo strany vlády nie je dostatočná," uviedol predseda hnutia Jean Rousseau. Podľa jeho slov musí francúzska vláda v spolupráci so združeniami aktívnymi v tejto oblasti prispieť k zlepšeniu celkovej situácie rómskej populácie a k ich účinnej integrácii do väčšinovej spoločnosti, pričom musí dbať na zachovanie ich ľudskej dôstojnosti a základných ľudských práv.

EI zároveň pripomenulo, že sloboda voľného pohybu patrí medzi základné práva občanov EÚ, a že Rómovia sú nositeľmi tohto práva rovnako ako ktorýkoľvek iní občania EÚ.

Hnutie v tejto súvislosti uviedlo, že vo Francúzsku za posledných 20 nedochádza k veľkým výkyvom v počte rómskej populácie, ktorú odhadujú od 15.000 do 20.000 osôb. A preto sú – podľa názorov tohto hnutia – odsuny rómskej populácie do ich domovských štátov neospravedlniteľné.

Emmaus International je celosvetové hnutie založené francúzskym katolíckym kňazom Abbé Pierrom, ktoré od roku 1971 združuje 313 skupín a organizácií v 36 štátoch sveta na 4 kontinentoch. Aktivisti hnutia bojujú za začleňovanie sociálnych kategórii ľudí, ktorí sa nachádzajú na okraji spoločnosti.