Holanďania v prieskume odmietli otvorenie pracovného trhu Rumunom a Bulharom

Brusel/Amsterdam 3. septembra (TASR) – Veľká väčšina Holanďanov odmieta myšlienku otvorenia pracovného trhu pre občanov Bulharska a Rumunska v roku 2014. Uviedol spravodajský server DutchNews.nl.

Približne 81 percent občanov Holandska sa v prieskume agentúry Maurice de Hond vyslovilo proti otvoreniu pracovného trhu pre Bulharov a Rumunov.

Prieskum vykonali na žiadosť protiimigračne zameranej Strany slobody (PVV). Líder PVV Geert Wilders je známy najmä svojimi protimoslimskými názormi, jeho strana však získava politický kapitál aj na kritike prišelcov z krajín strednej a východnej Európy, ktorí "zneužívajú" sociálny systém Holandska a deformujú domáci pracovný trh.

Prieskum, ktorý bol vykonaný na vzorke 1300 ľudí, ukazuje, že 73 percent respondentov očakáva, že otvorenie pracovného trhu povedie k zvýšenej trestnej činnosti, a 74 percent z nich sa domnieva, že Holanďania stratia pracovné miesta kvôli lacnejším pracovníkom z oboch uvedených krajín.

"Je úplne jasné, čo si želajú Holanďania. Chcú, aby hranice zostali zatvorené pre pracovníkov z Rumunska a Bulharska," uviedol po zverejnení výsledku prieskumu verejnej mienky Geert Wilders.

V súčasnosti môžu rumunskí a bulharskí občania pracovať v Holandsku iba na zvláštne pracovné povolenie. To sa zmení od 1. januára budúceho roka, keď v celom priestore EÚ skončí platnosť výnimiek dohodnutých po vstupe oboch krajín do únie a pracovníci z Bulharska a Rumunska budú mať voľný prístup na trh práce vo všetkých krajinách EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon