Holandskí pestovatelia trpia ruskými sankciami voči Poľsku

Brusel/Amsterdam 7. augusta (TASR) – Holandské združenie záhradkárov LTO Glaskracht uviedlo, že holandskí pestovatelia už pociťujú dopad ruských sankcií voči krajinám EÚ. Uviedol dnes spravodajský server DutchNews.nl.

Predseda združenia záhradkárov Nico van Ruiten v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio 1 priznal, že pestovatelia majú obavy vyvážať svoje čerstvé produkty a ich ceny už začali klesať. Paprika a paradajky stoja teraz už len 5 eurocentov za kilogram.

Problémy začali minulý týždeň, keď Moskva zaviedla zákaz dovozu ovocia a zeleniny z Poľska poukazovaním na „bezpečnosť potravín“.

Poľskí záhradníci a pestovatelia boli nútení predávať svoje výrobky za dumpingové ceny na trhoch v Nemecku, kde nastal pretlak ponuky a to podľa Van Ruitena viedlo k masívnym poklesom cien, čo pocítilo aj Holandsko.

Rusko zatiaľ nezaviedlo sankcie tohto druhu aj voči Holandsku, ale holandskí pestovatelia sa obávajú, že ich produkcia uviazne v kamiónoch na poľských hraniciach. Okrem toho, v atmosfére sankcií a protisankcií medzi EÚ a Ruskom sa holandskí pestovatelia obávajú, či vôbec dostanú zaplatené za produkciu, ktorú doručia na ruské trhy.

Holandsko je najväčším exportérom čerstvých produktov do Ruska. Každoročne zásobuje ruské trhy čerstvou zeleninou a ovocím v hodnote 600 miliónov eur a rezanými kvetmi v hodnote 350 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk