Holandskí výrobcovia tabaku chcú zneprístupniť cigarety mladým pod 18 rokov

Brusel/Amsterdam 16. novembra (TASR) – Holandské tabakové spoločnosti zaslali ministerstvu zdravotníctva list, v ktorom žiadajú o zvýšenie hranice zákonného veku pre kúpu cigariet a tabakových výrobkov zo 16 na 18 rokov, uviedol dnes spravodajský server DutchNews.nl.

List od výrobcov cigariet prišiel v čase, keď holandské ministerstvo zdravotníctva zvažuje zavedenie predaja alkoholových výrobkov iba osobám vo veku nad 18 rokov. V súčasnosti si alkohol v Holandsku môžu kupovať ľudia vo veku od 16 rokov.

Ministerstvo pri svojej iniciatíve vychádza z prieskumov, podľa ktorých má vekové obmedzenie predaja alkoholu preventívny účinok na mladistvých a vedie k zníženej spotrebe alkoholu u mládeže.

Rovnaký postup sa dá uplatniť aj pri tabakových výrobkov, napísali v oficiálnom liste pre ministerstvo zástupcovia Združenia cigaretového priemyslu (SSI), Holandského združenia tabakových výrobkov (VNK) a spoločnosti Philip Morris Benelux.

Predstavitelia tabakové priemyslu v spoločnom liste zdôraznili, že majú snahu odstrašiť mládež od toho, aby začala fajčiť.

Ministerstvo musí preskúmať, či takéto opatrenie by nemalo kontraproduktívny dopad, keďže mládež najčastejšie rebeluje formou fajčenia a zakázanie tabakových výrobkov pre mládež pod hranicu 18 rokov, môže paradoxne viesť k nárastu záujmu mladých ľudí pre zakázaný tovar.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl