Holandsko chce menej „Bruselu“ a viac zvrchovanosti v EÚ

Amsterdam 21. júna (TASR) – Holandská vláda dnes vyzvala na vytvorenie "skromnejšej, rozumnejšej a efektívnejšej" Európskej únie, s dôrazom na národnú zvrchovanosť a menej zasahovania z Bruselu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Holandská výzva, aby bolo "menej a nie viac Európy", nasleduje po januárovom sľube britského premiéra Davida Camerona, že bude požadovať obmedzenie právomocí Bruselu a usporiada v roku 2017 referendum o členstve Británie v EÚ, ak bude v roku 2015 opätovne zvolený.

"Európa sa musí zmenšiť, zoštíhliť a stať sa lakomejšou v mnohých oblastiach, aby (nás) stála menej peňazí, povedal dnes na pravidelnej týždennej tlačovej konferencii holandský premiér Mark Rutte.

Jeho minister zahraničných vecí, Frans Timmermans, uviedol v liste adresovanom parlamentu, že "čas na ešte užšiu úniu v každej možnej oblasti politiky je už za nami". Spomenul niekoľko záležitostí, ktoré chce Holandsko riešiť inak, od štedrých miezd v štruktúrach EÚ po rozpočet eurozóny a spoločnú daňovú politiku.

Predstava účinnejšej EÚ vychádza z princípu – (riešiť veci) na úrovni EÚ iba keď je to nevyhnutné, na národnej úrovni kedykoľvek to je možné, uviedol Rutte.

Holandský parlament sa bude týmito návrhmi zaoberať a potom ich predloží Európskej komisii a ostatným 26 členom Európskej únie. Holandský premiér je jedným z hlavných spojencov britského premiéra v EÚ.

Súčasná vládnuca koalícia zvíťazila vo voľbách vlani v septembri so širokým proeurópskym programom. Politici i voliči sú však už unavení odovzdávaním právomocí do Bruselu a čoraz nahnevanejší vysokými nákladmi na riešenie krízy eurozóny. Vlády EÚ sa obávajú, že v budúcoročným voľbách do Európskeho parlamentu uprednostnia voliči euroskeptické strany pravého i ľavého spektra politiky.

1 žab