Holandsko chce zjednodušiť azylové procedúry pre homosexuálov z Ruska

Brusel/Amsterdam 7. augusta (TASR) – Štátny tajomník holandského ministerstva spravodlivosti Fred Teeven plánuje zmierniť imigračné pravidlá pre ruské lesbičky, gayov, bisexuálov a transrodové osoby (LGBT). Uviedol dnes spravodajský server DutchNews.nl.

V písomnej žiadosti pre parlament Teeven v stredu uviedol, že ľudia z ruskej komunity LGBT už nebudú musieť žiadať o ochranu ruské orgány predtým, než požiadajú o azyl v Holandsku z dôvodu prenasledovania kvôli príslušnosti k sexuálnym menšinám.

V súčasnosti azylanti tohto typu musia dokázať, že ruská polícia nie je schopná alebo im nechce pomáhať s problémami spôsobenými ich sexuálnou orientáciou. Práve tento bod azylovej procedúry by mal byť vyradený, skonštatoval Teeven.

V roku 2013 Rusko zaviedlo nový zákon, ktorý považuje za trestný čin organizovanie verejných podujatí členov komunity LGBT alebo šírenie informácií o homosexualite mladistvým. Už vtedy holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans naznačil, že túto situáciu bude treba brať do úvahy pri každom azylovom konaní v prípade ruských homosexuálov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl