Füle chce, aby Srbsko poslalo kandidátsku žiadosť Európskej komisii

Belehrad 6. októbra (TASR) – Komisár EÚ pre rozšírenie Štefan Füle vyhlásil dnes v holandskom parlamente, že Srbsko by malo Európskej komisii poslať žiadosť o získanie štatútu kandidátskej krajiny EÚ. Český eurokomisár Füle zdôraznil, že spolupráca Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) naďalej zostáva podmienkou pre začlenenie do únie.

"Máme príležitosť podporiť Srbsko, ktoré sa chce zmeniť, a prijímanie týchto zmien je rovnako dôležité ako kladenie podmienok," uviedol Füle v prejave v holandskom parlamente.

"Naše ciele sú jasné – komisia je odhodlaná požadovať úplnú spoluprácu s ICTY ako súčasť európskej integrácie Srbska. Ale práve teraz musíme skombinovať naše požiadavky so zmyslom politiky," dodal komisár pre rozširovanie únie.

Füle je presvedčený, že Srbsko je v spolupráci s tribunálom v holandskom Haagu pravdovravné a zo všetkých síl sa snaží splniť svoje záväzky.

Zaslanie žiadosti Európskej komisii podľa Füleho povzbudí Srbsko v riešení ťažkých otázok a pomôže tomu, aby si srbský ľud uvedomoval, že členstvo v EÚ je reálnou možnosťou.

Vďaka zaslaniu žiadosti by mali srbské úrady šancu začať riešiť také otázky ako Kosovo a ICTY a takisto bolestivé domáce reformy, upozornil eurokomisár.

Füle je tiež presvedčený, že tento krok by naďalej posilnil vplyv EÚ na Srbsko.

Posledných niekoľko rokov malo Srbsko proeurópskych lídrov a aj v čase krízy zvýšilo svoje možnosti vstupu do EÚ, dodal Füle.

Eurokomisár takisto uviedol, že Srbsko urobilo veľký pokrok v boji proti organizovanému zločinu. Poukázal najmä na zlepšenú politickú vôľu a zvýšené kapacity v tejto oblasti.

Srbsko je tiež podľa eurokomisára aktívne v procese zmierenia a prejavilo ochotu čeliť vlastnej minulosti.

Komisár ešte uviedol, že rezolúcia Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu obsahujúca poradný názor na Kosovo, ktorú spoločne navrhlo 28 európskych krajín, otvára dvere pre dialóg v európskom duchu a zvyšujúcej sa dôvere.

Zdroj: Tanjug

7 jam rsc