Holandsko hľadá v EÚ partnerov pre obmedzenie ekonomickej migrácie v Európe

Brusel/Amsterdam 8. marca (TASR) – Holandsko, Nemecko, Rakúsko a Británia sa dohodli na tom, že zašlú na adresu Európskej komisie (EK) list, v ktorom budú žiadať opatrenia na zabránenie takzvanej ekonomickej turistiky v rámci EÚ, ktorej cieľom je zneužívanie sociálnych výhod v niektorých členských štátoch EÚ.

Holandský štátny tajomník pre oblasť spravodlivosti Fred Teeven vo štvrtok (7. 3.) v Bruseli, kde sa zúčastnil na rokovaní Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti, povedal, že občania EÚ, ktorí nikdy nepracovali na území Holandska, by nemali mať nárok na pomoc holandského sociálneho systému.

Teeven pre holandské médiá uviedol, že ide o záležitosť, ktorá trápi aj iné členské krajiny únie, a preto by bolo namieste zamyslieť sa nad opatreniami na celoeurópskej úrovni. Podľa jeho slov koncom roka 2011 žiadalo o sociálne dávky alebo inú formu štátnej pomoci 4260 občanov EÚ neholandského pôvodu, pričom úrady nevedeli spresniť, koľko zo žiadostí bolo podvodného charakteru.

Britský finančný denník The Financial Times vo štvrtok informoval, že diplomatické zdroje z Bruselu tvrdia, že sú pripravené opatrenia na deportáciu občanov iných krajín, ktorí dokázateľne zneužívajú sociálny systém iného štátu.

Britské noviny v tejto súvislosti citovali eurokomisárku pre vnútorné záležitosti Ceciliu Malmströmovú, podľa ktorej občania EÚ majú obmedzené možnosti na pobyt v inej krajine EÚ, ak sa nedokážu o seba postarať.

Spravodajský server DutchNews.nl vo štvrtok uviedol, že v Holandsku v súčasnosti žije okolo 600.000 občanov iných členských krajín EÚ, pričom iba 20.000 z nich žiada sociálne dávky podporu v nezamestnanosti alebo inú formu štátnej pomoci. Za posledných päť rokov z celkového počtu 153.000 nových prisťahovalcov bolo 139.000 z nových členských krajín EÚ z východnej a strednej Európy.

Prieskum uskutočnil národný štatistický úrad CBS na žiadosť ministra pre sociálne záležitosti Lodewijka Asschera. Ten priznal, že ide o celkovo malé percento občanov EÚ, ktorí žiadajú pomoc od holandského sociálneho systému, tento počet však každým rokom narastá.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop