Holandsko má po siedmich mesiacoch koaličnú zmluvu, aj nové plány s prisťahovalcami

Mark Rutte a lídri ďalších troch koaličných strán. FOTO: Twitter

Parlamentné voľby sa v Holandsku konali ešte 15. marca. Európania vtedy ešte pred francúzskymi, či nemeckými voľbami s napätím čakali na to, či sa naplnia predpovede o víťazstve pravicových nacionalistov Strany pre slobody (PVV). Hoci strana Geerta Wildersa skončila vo voľbách druhá, nezískala dostatočný počet hlasov na to, aby ohrozila vytvorenie koalície, vedenej doterajším lídrom Markom Ruttem.

Po 208 dňoch sa dohodli. Vládu aj v treťom volebnom období povedie Rutteho liberálna Ľudová strana pre slobodu a demokraciu (VVD). V koalícii bude okrem liberálov aj progresívna strana D66 a dve kresťanské strany, umiernenejšia CDA a konzervatívnejšia Kresťanská únia.

Koaličná dohoda sa rodila najdlhšie v modernej histórii krajiny, napísal Guardian.

Čítajte aj: Holandsko: Krátky sprievodca dnešnými voľbami

Pravicovejší, no stále proeurópsky program

„Trvalo to dlho, ale máme ambiciózny a vyvážený plán, z ktorého budeme mať všetci prospech,“ povedal na tlačovej konferencii staronový premiér.

Koalícia zároveň predstavila 70-stranový program, ktorý je omnoho pravicovejší, ako tomu bolo doteraz, keď Ľudovci tvorili vládu so stredoľavými Labouristami.

Medzi najdiskutovanejšie súčasti koaličnej zmluvy patria daňové úľavy na dani z príjmu, zníženie korporátnych daní, a naopak zvýšenie daní pre znečisťovateľov životného prostredia.

Brusel ocení najmä záväzok budúcej holandskej vlády ostať proeurópskou vládou, keďže Holandsko je podľa programu „neoddeliteľné“ od Európskej únie.

Členov novej vlády si Rutte začne vyberať v piatok, po tom, ako parlament vládnu dohodu odsúhlasí, píše Reuters. Funkcii sa noví ministri majú chopiť do konca októbra.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/holandske-volby-zatriasli-stolickou-sefa-euroskupiny/

Nová vláda, nové plány

Migrácia bola jedným z hlavných tém predvolebnej kampane, a preto neprekvapuje, že sa dostala aj  medzi najhorúcejšie vládne priority. Plány novej holandskej koaličnej vlády sú preto zamerané aj na modernizáciu zákona o holandskej štátnej príslušnosti, vrátane rozšírenia možností udržať si dvojaké občianstvo pre prisťahovalcov prvej generácie a emigrantov z Holandska. Uviedol to dnes spravodajský portál DutchNews.nl.

V súčasnosti platí, že ak holandskí štátni príslušníci získajú štátnu príslušnosť inej krajiny, musia sa vzdať holandského cestovného pasu. Cudzinci, ktorí získajú holandské občianstvo, sa tiež musia vzdať svojej pôvodnej štátnej príslušnosti.

https://euractiv.sk/clanky/inteligentne-mesta/ako-funguju-ozajstne-inteligentne-mesta-holandska-skusenost/

Aktivisti bojujúci za právo na dvojaké občianstvo privítali zámer koaličnej vlády. „Určite to nebude pas pre všetkých, ale koaličná dohoda je optimistická a prejavuje nový druh realizmu zo strany vlády,” uviedol pre médiá Eelco Keij, líder kampane bojujúcej za práva holandských štátnych príslušníkov žijúcich v zahraničí.

Súčasný zákon stanovuje, že o holandské občianstvo môžu žiadať cudzinci, ktorí žijú v krajine najmenej päť rokov. Odchádzajúca vláda chcela toto obdobie predĺžiť na sedem rokov, čo však narazilo na nesúhlas Senátu. Pre cudzincov, ktorí sa zosobášili s holandským štátnym príslušníkom, je toto obdobie skrátené na tri roky v prípade, ak prešli správnymi integračnými postupmi.