Holandsko nebude blokovať prístupové rokovania Islandu s EÚ

Amsterdam 19. marca (TASR) – Holandsko nezablokuje začatie prístupových rokovaní Islandu s Európskou úniou napriek pokračujúcemu sporu o splatenie dlhov skrachovanej islandskej banky Icesave. Informovala o tom dnes tlačová agentúra ANP s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie holandského ministra zahraničných vecí Maxima Verhagena.

"Radšej ich budem mať pri rokovacom stole, ako by sa mali k EÚ obrátiť chrbtom," vyhlásil Verhagen podľa ANP v holandskom parlamente. Pred vstupom do EÚ však Island musí vyrovnať svoj dlh, dodal minister.

Brusel ponúkol Reykjavíku začatie prístupových rokovaní vo februári, šéf holandského rezortu zahraničia však pred dvoma týždňami uviedol, že Amsterdam bude pri rozhodovaní o začatí prístupových rokovaní brať do úvahy aj takzvaný spor o Icesave.

Island sa musí dohodnúť s Britániou a Holandskom, aby sa dostal k zahraničnej finančnej pomoci, potrebnej pre svoju ekonomiku v hlbokej recesii.

Island musí splatiť Británii a Holandsku dlh vo výške 3,8 miliardy eur. Suma predstavuje dve tretiny jeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP).

Dlh vznikol ostrovu v severnom Atlantiku v roku 2008 po krachu jeho internetovej banky Icesave. Veriteľské krajiny pôvodne žiadali, aby islandský štát, ktorý banku znárodnil, do roku 2024 platil aj úrok 5,5 percenta. Požiadavku neskôr zmiernili na 2,75 percenta, ale nárokujú si ešte určitú úrokovú prirážku. Takto upravené podmienky sa dostali do zhody s úročením pôžičiek, ktoré v roku 2008 a 2009 poskytli ostrovu jeho severoeurópski partneri.

Island, ktorý desaťročia odmietal myšlienku členstva v EÚ, vlani požiadal o vstup do únie. Schválenie svojej žiadosti môže očakávať len vtedy, keď nebude mať nijaké problémy s členmi európskej dvadsaťsedmičky. Dohoda s Britániou a Holandskom o dlhu Icesave má preto pre Island strategický význam.

Európska komisia (EK) 24. februára odporučila začatie prístupových rokovaní s Reykjavikom. Rozhovory budú zamerané na celú škálu otázok. Podľa EK budú medzi najnáročnejšie kapitoly patriť rybolov, poľnohospodárstvo, voľný pohyb kapitálu a finančné služby. Island verí, že sa mu podarí prístupové rokovania ukončiť a vstúpiť do EÚ v roku 2012.

Zdroj: Reuters

1 20 ms juh