Holandsko nevie prinútiť zahraničných diplomatov platiť dopravné pokuty

Brusel 18. júla (TASR) – Poslanci holandského parlamentu chcú, aby vláda vyvinula dôraznejší tlak na diplomatické zastupiteľstvá v krajine, aby tieto zaplatili dopravné pokuty, ktoré boli udelené diplomatom. Od roku 2009 ide o sumu vo výške 500.000 eur, uviedol dnes spravodajský server nu.nl.

Viac ako polovica z dopravných pokút udelená členom diplomatického zboru v Holandsku zostáva nezaplatená. Diplomati využívajú svoju imunitu a udelené pokuty za prekročenie rýchlosti alebo za iné dopravné priestupky neuhrádzajú.

Úrad na spravovanie dopravných pokút (CJIB) uviedol, že v roku 2012 boli diplomati z rôznych krajín, pokutovaní dokopy 4056-krát. Za porušenie dopravných predpisov. Celková výška ich pokút predstavuje sumu takmer 290.000 eur. Z tejto sumy zostalo nezaplatených 141.755 eur. Avšak od roku 2009 sa neuhradené pokuty diplomatov vyšplhali na polmiliónovú čiastku.

Holandský minister spravodlivosti Ivo Opstelten uviedol, že ministerstvo zahraničných vecí bude vyvíjať väčší diplomatický tlak na ambasády, aby tieto uhrádzali udelené pokuty. Podľa spravodajského serveru nu.nl to však mali iba slabý dopad a poslanci parlamentu sa rozhodli zmeniť taktiku.

Poslanci vyvíjajú iniciatívu "naming and shaming," čiže verejne pomenovať a zahanbiť tie krajiny, ktorých zastupiteľstvá odmietajú zaplatiť pokuty za diplomatov porušujúcich dopravné predpisy. Konzervatívno-liberálna Ľudová strana slobody (VVD) dokonca navrhla znížiť rozvojovú pomoc krajinám, ktoré neplatia svoje pokuty o čiastku zodpovedajúcu výške pokút. Podľa poslanca Arda van de Steura z VVD, ide práve o diplomatov z takýchto krajín, ktorí si svoje povinnosti neplnia.

"Normálne je v Holandsku, toto považované za zločin," uviedol pre nu.nl socialistický poslanec Harry van Bommel na adresu diplomatov ignorujúcich dopravné pokuty.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl