Holandsko nevylučuje dodávky zbraní pre Kurdov a irackú armádu

Brusel/Amsterdam 14. augusta (TASR) – Holandsko bude uvažovať o možnosti vyzbrojenia Kurdov a vojakov irackej armády v boji proti džihádistom z Islamského štátu (IS), ak sa situácia nezlepší. O rozhodnutí holandskej vlády dnes informoval šéf diplomacie Frans Timmermans.

„Spojené štáty zvýšili svoju vojenskú pomoc pre irackú armádu a Kurdov. Vláda chápe a podporuje dôvody našich partnerov, čo sa týka vyzbrojovania kurdskej regionálnej armády so súhlasom irackej vlády,“ uviedol vládny kabinet v oficiálnom komuniké.

Minister zahraničných vecí oznámil, že Islamský štát je „pravdepodobne zodpovedný“ za veľmi závažné trestné činy, ako sú vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocída. A preto je potrebné zastaviť ďalšiu eskaláciu a ponúknuť pomoc tým, ktorí trpia.

Holandská vláda tiež podporuje letecké útoky USA nad severným Irakom, ale v tomto smere sa obmedzuje iba na „politickú podporu“.

„Holandský príspevok k bombardovaniu nie je témou dňa,“ povedal Timmermans a dodal, že USA nepožiadali Holandsko o vojenskú pomoc pri cielených leteckých náletoch.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jam