Holandsko: V mäsových guľkách môže byť psie a mačacie mäso

Brusel/Amsterdam 4. apríla (TASR) – Holandský úrad pre bezpečnosť potravín a ochranu spotrebiteľov (NVWA) začal vyšetrovať obchodníka s mäsom z Amsterdamu pre podozrenie, že do mäsových guliek, ktoré dodáva do predajní, sa mohlo dostať aj mäso z psov a mačiek. Informoval o tom dnes spravodajský server DutchNews.nl.

Holandské úrady začali vyšetrovanie na základe informácií zo Španielska, kde podľa výpovedí očitých svedkov existuje spoločnosť, zbierajúca mŕtvoly psov a mačiek zo španielskych domácností. Tie potom miznú bez stopy.

Španielska polovojenská polícia Guardia Civil podľa holandského denníka Telegraaf uviedla, že existuje možnosť, že mäso zo psov a mačiek pôvodom zo Španielska slúži na výrobu potravín pre domáce zvieratá a nie je vylúčená jeho prítomnosť v mäsových guľkách pre ľudí, ktoré sú dostupné na trhoch EÚ.

Vyšetrovanie NVWA zamerané na amsterdamského obchodníka s mäsom má zistiť možné prepojenia medzi ním a udalosťami zo Španielska. Holandské úrady o tejto možnosti informovala španielska polícia. Podľa holandských médií sa NVWA k tejto kauze zatiaľ odmieta oficiálne vyjadriť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy