Holandsko: Väčšina ľudí podporuje redukciu príspevku do rozpočtu EÚ na polovicu

Amsterdam 11. apríla (TASR) – Väčšina holandských voličov podporuje obmedzenie holandskej rozvojovej pomoci a zníženie platieb do rozpočtu Európskej únie na polovicu, ako aj zrušenie príspevkov pre integráciu imigrantov. Väčšina je tiež za to, aby imigranti počas prvých desiatich rokov po príchode do Holandska nemali nárok na verejné benefity.

Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý informuje o postojoch verejnosti k návrhom na rozpočtové škrty pred parlamentnými voľbami, vypísanými na 9. júna. Holanďania v prieskume vyjadrili pochybnosti, či je potrebné, aby si ich krajina udržiavala povestný multikultúrny postoj.

Prieskum zistil, že 54 percent opýtaných podporuje obmedzenie rozvojovej pomoci a benefitov pre imigrantov. Až 63 percent je za redukciu príspevku Holandska do rozpočtu EÚ na polovicu.

Všetky štyri návrhy sú súčasťou rozpočtového programu liberálnej Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD) pre júnové parlamentné voľby, ktorý strana predstavila v piatok. V nedávnych prieskumoch verejnej mienky sa VVD umiestnila na druhom mieste.

Jasným favoritom volieb vo všetkých prieskumoch je sociálnodemokratická Strana práce (PvdA), ktorá tiež tento týždeň predstavila svoj predvolebný program. V prieskume 57 percent opýtaných podporilo jej návrh na reformu armády.

Nová holandská vláda bude musieť robiť výrazné rozpočtové škrty, aby dostala rozpočtový deficit pod hranicu troch percent HDP stanovenú EÚ. V súčasnosti je približne dvojnásobný.

Očakáva sa, že veľkú podporu vo voľbách dostane aj antiimigračná ultrapravicová Strana slobody, ktorá chce, aby krajina prestala prijímať imigrantov z iných ako západných krajín a chce zabrániť rastúcemu moslimskému vplyvu na holandskú spoločnosť.

1 žab hy