Holandsko vetuje kandidátsky status Albánska

Zdroj: TASR/ AP Photo/Peter Dejong

Rozhodnutie haagskeho parlamentu z 12. decembra  je pre vládu premiéra Marka Rutteho záväzné. Predstavuje vážnu trhlinu v prístupových plánoch Albánska, ktoré podľa Komisie podmienky splnilo.

Albánsko malo získať kandidátsky status na blížiacom sa summite EÚ 19.-20. decembra. Európska Komisia vo svojich pravidelných jesenných správach o pokroku konštatovala, že krajina je na tento krok pripravená.

Rozhodnutia prijímané hlavami štátov v Európskej rade musia byť jednomyseľné. Holandskí zákonodarcovia hlasovaním o Albánsku prekazili očakávaný výsledok nadchádzajúceho summitu.

Hovorca holandského parlamentu pre EurActiv uviedol, že proti hlasovali liberáli z Rutteho Ľudovej strany pre slobodu a demokraciu (VVD), kým ich koaliční partneri, sociálni demokrati PvdA, hlasovali za. [EurActiv.com, 13. 12. 2013]

Až donedávna Holanďania podobne odmietali i udelenie kandidátskeho statusu Srbsku. Stavajú sa tiež proti rozšíreniu schengenského priestoru o Bulharsko a Rumunsko. EK sa pritom domnieva, že krajiny splnili všetky podmienky prístupu.

Haag citlivo reaguje na otázky integrácie západného Balkánu ako následok masakru v bosnianskej Srebrenici v roku 1995, ktorému bezmocne prizerali holandské jednotky z operácie UNPROFOR.

Eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle sa ešte minulý týždeň vyjadril, že rok 2013 bol pre Albánsko dobrý. Ocenil, že vláda i opozícia v albánskom parlamente spolupracovali na prijatí požadovaných zákonov, vrátane troch kľúčových pre udelenie statusu kandidáta na vstup do EÚ. „Chceme , aby Albánsko pokračovalo a vidíme udelenie statusu kandidátskej krajiny ako ďalší stimul v reformnom úsilí“, uviedol Füle.

Vývoj udalostí pravdepodobne vyvolá zmiešané reakcie aj v Európskom parlamente. Chorvátsky poslanec a parlamentný spravodajca pre Albánsko Nikola Vuljanić (GUE/NGL) nedávno nabádal členské štáty čo najrýchlejšie udeliť kandidátsky status.

Proeurópske smerovanie je tiež jedným z hlavných tromfov politiky nového albánskeho premiéra Ediho Ramu, ktorý ešte pred voľbami sformoval Alianciu pre európske Albánsko a členstvo svojej krajiny videl reálne v horizonte 10 rokov.

Albánsky parlamentný zahranično-politický poradca Ralf Gjoni sa pre grécky EurActiv vyjadril, že holandské rozhodnutie je „nefér“ a nezohľadňuje regionálne dôsledky. „Je to tiež náznak veľkosti vnútorných problémov, ktorými prechádzajú niektoré krajiny EÚ,“ uviedol.