Wilders navrhuje „Nexit“, Holanďania si však odchod z EÚ neželajú

Brusel/Amsterdam 7. februára (TASR) – Geert Wilders presadzuje Nexit. V tomto duchu dnes belgické médiá opisujú štvrtkové vyhlásenie ultrapravicového holandského politika a lídra Strany slobody (PVV), podľa ktorého by pre Holandsko bolo výhodné vystúpiť z Európskej únie.

Bruselský denník Metro pripomenul, že po skratkách "Grexit" či "Brexit", ktoré navodzovali odchod (po anglicky exit) Grécka či Británie z únie, Wilders sa snaží spopulárniť "Nexit", pričom poukazuje, že pre Holanďanov by bolo lepšie žiť mimo jednotného priestoru EÚ.

Wilders, ktorý si uvedomuje stúpajúcu popularitu svojej strany pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP), vo štvrtok v Haagu zverejnil správu o výhodách odchodu Holandska z EÚ. V štúdii, ktorú na jeho žiadosť vypracoval britský think-tank Capital Economics, sa uvádza, že po opustení únie by holandské domácnosti boli na tom lepšie o takmer 10.000 eur ročne. Wilders v tejto súvislosti pripomína, že v prepočte na jedného obyvateľa, Holanďania prispievajú do spoločného rozpočtu EÚ viac než ktorékoľvek iné národy únie.

Táto štúdia je podľa Wildersa najlepšou správou pre budúcnosť Holandska. A dodal, že odchod z EÚ by dostal Holandsko z krízy, viedol k tvorbe nových pracovných miest, znižovaniu daní a hospodárskemu rastu krajiny.

"Nexit vytvorí pracovné miesta, príjmy našich občanov a firiem porastú," opísal Wilders výhody rozvodu s Bruselom.

Avšak hlavné holandské politické strany, vrátane vládnucich liberálov, odmietajú myšlienku odchodu z EÚ. Vláda tvrdí, že naopak, opustenie eurozóny by mohlo znamenať novú finančnú krízu v Holandsku, nakoľko ekonomika krajiny je silne závislá na obchode s EÚ. V rovnakom duchu sa vyjadril aj minister financií a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, ktorý dodal, že najväčšie príjmy pre štátnu pokladnicu plynú práve z obchodovania s krajinami únie.

Prieskumy verejnej mienky síce indikujú nárast popularity Wildersovej PVV pred voľbami do EP, keďže v januári mala najvyššiu, 16-percentnú podporu, na druhej strane však naznačili, že len málo Holanďanov si naozaj želá opustiť EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab