Holandsko zváži pri hodnotení integračného úsilia Islandu rokovania o Icesave

Córdoba 6. marca (TASR) – Holandsko bude pri hodnotení úsilia Islandu o získanie členstva v Európskej únii brať do úvahy rokovania s krajinou, týkajúce sa sporu o uhradenie záväzkov skrachovanej banky Icesave. Oznámil to dnes holandský minister zahraničných vecí Maxime Verhagen.

Odmietol však prezradiť, či Holandsko prístupové rokovania Islandu zablokuje, alebo nie.

"Rokovali sme s Islandom o záležitosti Icesave. Predpokladám, že sa to vyrieši. Túto otázku budeme brať do úvahy pri rozhodovaní o začatí prístupových rokovaní s Islandom," uviedol Verhagen na okraj stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v španielskej Córdobe.

Island musí Británii a Holandsku splatiť dlh vo výške 3,8 miliardy eur. Suma predstavuje dve tretiny jeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP). Dlh vznikol ostrovu v severnom Atlantiku v roku 2008 po krachu jeho internetovej banky Icesave. Veriteľské krajiny pôvodne žiadali, aby islandský štát, ktorý banku znárodnil, do roku 2024 platil aj úrok 5,5 percenta. Požiadavku neskôr zmiernili na 2,75 percenta, ale nárokujú si ešte určitú úrokovú prirážku. Takto upravené podmienky sa dostali do zhody s úročením pôžičiek, ktoré v roku 2008 a 2009 poskytli ostrovu jeho severoeurópski partneri.

Island, ktorý desaťročia odmietal myšlienku členstva v EÚ, vlani požiadal o vstup do únie. Schválenie svojej žiadosti môže očakávať len vtedy, keď nebude mať nijaké problémy s členmi európskej dvadsaťsedmičky. Dohoda s Britániou a Holandskom o dlhu Icesave má preto pre Island strategický význam.

Európska komisia (EK) 24. februára odporučila začatie prístupových rokovaní s Reykjavikom. Rozhovory budú zamerané na celú škálu otázok. Podľa EK budú medzi najnáročnejšie kapitoly patriť rybolov, poľnohospodárstvo, voľný pohyb kapitálu a finančné služby.

Island verí, že sa mu podarí prístupové rokovania ukončiť a vstúpiť do EÚ v roku 2012.

Zdroj: Reuters

1 20 ms bar