Holandský parlament umožnil Bulharom a Rumunom vstup na pracovný trh

Brusel 5. decembra (TASR)- Holandský parlament drvivou väčšinou rozhodol o tom, že nepredĺži existujúci reštriktívny režim pre bulharských a rumunských pracovníkov po 1. januári 2014. Poslanci tak rozhodli aj napriek tlaku verejnej mienky. Podľa pravidiel EÚ končia doterajšie obmedzenia pre Bulharov a Rumunov 31. decembrom 2013.

Holandsko bolo jedným z desiatich členských štátov EÚ, ktoré vlani v lete oznámili, že zachovajú obmedzenia na pracovnom trhu pre občanov Bulharska a Rumunska aj po 1. januári 2014.

Požiadavka, aby pracovný trh pre občanov dvoch balkánskych krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2007, bol predĺžený až do roku 2019 je populárna najmä v Británii. Britské euroskeptické politické strany vyvíjajú tlak na vládu a šíria negatívnu mediálnu kampaň na ovplyvnenie verejnej mienky v neprospech pracovníkov z Bulharska a Rumunska.

Podľa prieskumov verejnej mienky aj občania Holandska sú naklonení myšlienke predĺžiť pracovné obmedzenia pre Bulharov a Rumunov, ako však uviedol spravodajský server DutchNews.nl parlament rozhodol v súlade s politikou EÚ a nevyšiel v ústrety požiadavkám Socialistickej strany a protiimigrantsky zameranej Strany slobody. Obe strany už vlani vyrukovali s myšlienkou zachovať obmedzenia na pracovnom trhu aj po roku 2013.

Dnes v Bruseli zasadá Rada EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť, v rámci ktorej sa ministri budú zaoberať aj otázkami voľného pohybu pracovníkov z členských štátov EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl