Holandský premiér odmietol funkciu predsedu Európskej rady

Brusel/Amsterdam 11. júla (TASR) – Úradujúci holandský premiér Mark Rutte bol údajne kandidátom krajiny tulipánov na post predsedu Európskej rady, ktorý do novembra zastáva Herman Van Rompuy. Rutte to však odmietol, informoval dnes spravodajský server DutchNews.nl.

O budúcich vysokých funkcionároch EÚ, keď popri funkcii predsedu Európskej rady, v hre je aj post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a tiež post šéfa Euroskupiny, sa bude rozhodovať na budúci týždeň (16.7) v Bruseli, na mimoriadnom summite EÚ.

Holandsko, ako uviedol miestny denník Telegraaf, ponúkalo Rutteho ako kandidáta na predsedu Európskej rady, premiér však neprejavil dostatočný záujem, aj napriek tomu, že mal náznak silnej podpory zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Meno šéfa holandskej exekutívy už pred dvoma týždňami uvádzal aj taliansky denník La Repubblica medzi „najistejšími“ favoritmi na získanie vysokej funkcie v administratíve EÚ. Holandský vicepremiér Lodewijk Asscher to vtedy označil za číre špekulácie.

Podľa zdrojov z holandského vládneho kabinetu Rutte nemá záujem o prácu na celoeurópskej úrovni, nakoľko nechce opustiť svoju vládu v okamihu, keď ministri začínajú robiť značné pokroky v rámci plánovaných reforiem.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab