Francúzsko a Nemecko pripravujú ofenzívu proti nezamestnanosti mladých

Paríž 28. mája (TASR) – Francúzsky prezident Francois Hollande oznámil, že spolu s Nemeckom pripravujú plán "ofenzívy" proti nezamestnanosti mladých ľudí. Európa podľa neho potrebuje dodať nádej "pokrízovej generácii" rovnako, ako pred 60 rokmi pomohla povojnovej generácii postaviť sa na nohy. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

V Európe je momentálne bez práce približne šesť miliónov mladých ľudí. "Musíme urýchlene konať," vyhlásil dnes Hollande na konferencii v Paríži. Spresnil, že sa s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou dohodol, že do konca roka vypracujú "reálny plán", ako dosiahnuť zvýšenie zamestnanosti mladých ľudí.

Napriek veľkým rozdielom v nezamestnanosti mladých vo veku 15 až 24 rokov, ktorá v prípade Nemecka dosahuje 8 %, zatiaľ čo vo Francúzsku sa pohybuje na úrovni 25 %, majú lídri oboch štátov v tomto bode rovnaký názor: mladí Európania si potrebujú nájsť prácu.

V Paríži sa dnes koná konferencia venovaná nezamestnanosti mladých, ktorá v celej 27-člennej Európskej únii prekročila hranicu 20 %. Najhoršia situácia je pritom na juhu kontinentu. Presnejšie, v Španielsku je bez práce viac než polovica ľudí do 25 rokov, v Portugalsku je to 42 % a v Grécku to bolo vo februári rekordných 64 %.

Členským štátom únie sa nedarí nájsť riešenie tohto problému. Úsporné opatrenia, ktoré museli jednotlivé vlády zaviesť, aby zredukovali rozpočtové schodky, mali za následok zrušenie tisícov miest v štátnej správe. Okrem toho, vlády nemajú financie, aby podporili programy, ktoré by mladým priniesli prácu. Únia už vyčlenila 6 miliárd eur na vytvorenie pracovných príležitostí pre mladých ľudí. Obáva sa totiž dezilúzie celej generácie, ktorá sa po skončení štúdia zaradila rovno medzi nezamestnaných.

V Paríži sa dnes na okraji konferencie stretli francúzski a nemeckí ministri práce a financií. Výsledky ich rokovaní nie sú známe, ale dnes ráno vyšli v nemeckých a francúzskych novinách úvodníky, v ktorých obe vlády upozorňujú, že rastúca nezamestnanosť mladých predstavuje vážnu sociálnu, ekonomickú aj politickú hrozbu.

Jedným z "kľúčových bodov" francúzsko-nemeckého plánu má byť podľa médií podpora malých a stredných podnikov, ktoré sú najčastejšími zamestnávateľmi absolventov. Tieto firmy sa však sťažujú, že od globálnej finančnej a hospodárskej krízy v roku 2008 majú problém získať úver na svoj ďalší rozvoj, ktorý by priniesol nové pracovné príležitosti.

Riešením by mohlo byť otvorenie úverovej linky pre malé a stredné firmy v Európskej investičnej banke. Úverová kapacita linky by mala v tomto roku dosiahnuť 70 miliárd eur.

2 3 bal jk