Hollande po roku od zvolenia do funkcie nemá veľké dôvody na oslavu

Brusel/Paríž 6. mája (TASR) – Francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý je dnes rok v úrade, zvolal na dnešný deň mimoriadne zasadnutie vlády do Elyzejského paláca. Spolu s premiérom Jeanom-Marcom Ayraultom a 37 ministrami hodnotia uplynulý rok bez veľkých osláv a venujú sa otázke budúcich reforiem za situácie, keď Hollande dosiahol najvyššie rekordy neobľúbenosti po roku vo funkcii, uvádza francúzska a belgická tlač.

Najpálčivejšími problémami francúzskej vlády zostávajú oživenie stavu verejných financií, podpora ekonomického rastu, boj s nezamestnanosťou, ktorá dosiahla rekordných 10,6 percent, lepší prístup k bývaniu a dôchodková reforma.

Hollande je zatiaľ prezidentom s najrýchlejším poklesom popularity po roku vo funkcii. V nedeľu desaťtisíce občanov protestovali v uliciach Paríža proti politike úspor a stovky ľudí v iných francúzskych mestách demonštrovali proti zákonu o manželstve homosexuálne orientovaných ľudí.

Prezident je terčom útokov zo všetkých strán politického spektra. Jean-Luc Melenchon, predstaviteľ radikálnej ľavice, ktorý v nedeľu zaplnil parížske ulice demonštrantami, tvrdí, že Hollande, pokračujúci v politike úspor podľa požiadaviek EÚ, zľavil zo svojich socialistických sľubov a nedokázal zabezpečiť ekonomický rast.

Na druhej strane bol líderkou ultrapravicového Národného frontu Marine Le Penovou pripodobnený ku vode, lebo ako prezident je "bez chuti, bez vône a bez farby."

Okrem toho imidžu Hollandovej vlády, ktorý voličom sľuboval "exemplárne Francúzsko," nepomohla ani aféra bývalého ministra pre rozpočet Jérôma Cahuzaca, ktorý sa musel priznať k tajným kontám v zahraničí.

"Rok po Hollandovom víťazstve vo voľbách je Francúzsko v hlbokej kríze. Politickej, ekonomickej, sociálnej a morálnej," uviedol dnes francúzsky ľavicový denník Libération.

Hollande dodržal niektoré zo svojich sľubov, pripomína dnešné vydanie bruselského denníka Metro, ako napríklad uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia alebo návrat k odchodu do dôchodku vo veku 60 rokov pre ľudí, ktorí začali pracovať v útlej mladosti. Takisto oznámil vytvorenie nových 100.000 pracovných miest a zníženie prezidentského a ministerských platov. Na druhej strane sa mu však nepodarilo zmraziť ceny pohonných látok a zabrániť nárastu dane z pridanej hodnoty. Neuspel ani na európskej pôde, kde chcel presadiť zavedenie dane z finančných transakcií vo všetkých štátoch EÚ.

Rozhneval si tiež časť francúzskej elity a veľkopodnikateľov snahou o zdaňovanie najbohatšej vrstvy obyvateľstva. Za rok sa mu nepodarilo výraznejšie pokročiť ani v otázke udelenia voličského práva v lokálnych voľbách pre neeurópskych cudzincov žijúcich vo Francúzsku.

Pri svojom nástupe do funkcie Hollande sľúbil do piatich rokov vytvorenie "zmierenej a zjednotenej" republiky. Rok po má od tohto sľubu poriadne ďaleko, konštatujú dnes francúzske a belgické médiá.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh