HOLLANDE: Ruská hospodárska kríza nemôže priniesť EÚ žiadny úžitok

Paríž 5. januára (TASR) – Ruská hospodárska kríza nemôže priniesť Európskej únii (EÚ) žiadny úžitok, preto by mala zastaviť sankcie proti Moskve. Uviedla dnes ruská agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda pre rozhlasovú stanicu France Inter. Informovali o tom agentúry Reuters a TASS.

Hollande ale zároveň zdôraznil, že urovnanie konfliktu na Ukrajine je hlavnou podmienkou pre zrušenie sankcií.

No francúzsky prezident sa domnieva, že kríza v Rusku nie je dobrá ani pre Európu. Hollande pripomenul, že je proti konfrontačnej politike, a preto si myslí, že sankcie by sa mali zrušiť. Dodal však, že súčasné sankcie zostanú bez zmeny, teda v platnosti dovtedy, kým sa nepodarí dosiahnuť pokrok v otázke urovnania konfliktu na Ukrajine.

Hollande pre France Inter zároveň vyhlásil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby tempo rastu druhej najväčšej ekonomiky eurozóny tento rok prekročilo 1 %. Francúzsko potrebuje zvýšiť výkon hospodárstva, aby dokázalo vytvoriť viac pracovných miest. Krajina totiž bojuje s rekordnou nezamestnanosťou.

Novembrové údaje štatistického úradu totiž odhalili, že počet nezamestnaných v krajine sa už vyšplhal na rekordných 3,49 milióna ľudí. V porovnaní s koncom októbra tak pribudlo vo Francúzsku 27.400 alebo 0,8 % nezamestnaných. V medziročnom porovnaní počet nezamestnaných vyskočil o 5,8 %.

Štatistici odhadujú, že v 2. kvartáli 2015 sa miera nezamestnanosti vo Francúzsku vyšplhá na 10,6 %, čo bude jej najvyššia úroveň od roku 1997.

Hollande chce naštartovať ekonomiku prostredníctvom reforiem, napriek tomu, že popularita vládnych socialistov aj samotného prezidenta je nízka a Francúzsko čakajú tento rok v marci a v decembri voľby.

Hrubý domáci produkt (HDP) sa za tri mesiace od začiatku júla do konca septembra 2014 medzikvartálne zvýšil o 0,3 % po 0,1-% poklese v predchádzajúcich troch mesiacoch. Viaceré ukazovatele naznačujú, že francúzska ekonomika aj v poslednom štvrťroku minulého roka zrejme ďalej rástla, ale tempo jej rastu je príliš slabé na to, aby dokázala vytvárať dostatok nových pracovných miest.

1 12 20 bal von