Hollande volá po prehĺbení EÚ a nechce, aby sa Európa vzďalovala Európanom

Štrasburg/Brusel 5. februára (TASR) – Francúzsky prezident Francois Hollande vystúpil dnes dopoludnia pred poslancami Európskeho parlamentu (EP). V prejave, v ktorom zdôraznil prínos Francúzska pre Európu, potrebu ochrany sociálneho modelu v Európe a obraňoval intervenciu jeho krajiny v Mali, sa prihovoril za kompromis pri rokovaní lídrov o sedemročnom rozpočte EÚ. Na adresu britského premiéra, ktorý chce prehodnocovať vzťahy s EÚ, uviedol, že únia nie je iba o trhoch, rozpočte a spoločnej mene.

Hollande poslancom pripomenul, že pred 17 rokmi bývalý francúzsky prezident Francois Mitterand stál na tom istom mieste a hovoril, že je potrebné, aby Európania milovali Európu.

"Po sedemnástich rokoch sme ešte ďaleko od tohto ideálu. Výsledkom je, že Európanom sa Európa odcudzuje," uviedol Hollande. A dodal, že všetky členské krajiny únie a ich lídri musia robiť spoločné kroky, vykročiť novou cestou.

Podľa neho Európa už zvládla aj ťažšie skúšky, než akými prechádza v súčasnosti, jej lídri si však musia zadefinovať nové ambície.

Hollande na margo váhania Británie o jej európskej budúcnosti uviedol, že nastal čas na viac, a nie na menej Európy. EÚ je podľa jeho slov "projektom politickej vôle" zúčastnených národov a nie iba spoločným trhom, rozpočtom či spoločnou menou. V tejto súvislosti odmietol víziu akejsi "dvojtretinovej" Európy, z ktorej si každý národ vyberá iba to najlepšie, alebo to, čo sa mu najviac hodí.

V súvislosti s prípravou budúceho rozpočtu EÚ, o ktorom budú rokovať premiéri a prezidenti už vo štvrtok (7.2.) Hollande uviedol, že Francúzsko je za zavádzanie rozpočtových škrtov, tieto však nesmú zasahovať do politík sociálnej súdržnosti a poľnohospodárstva alebo do projektov, ktoré pomáhajú tým najchudobnejším z chudobných.

Hollande so svojím volaním po "odôvodnenom kompromise" pri tvorbe budúcej finančnej perspektívy, sa postavil proti názorovému prúdu členských štátov EÚ, na čele s Britániou, ktoré požadujú ešte dôraznejšie škrty v eurorozpočte, než aké boli predstavené na summite v novembri 2012.

Intervencia francúzskej armády v Mali bola podľa Hollanda odôvodnená. Francúzsko podľa jeho slov bolo v tejto časti sveta prítomné už aj v minulosti a považovalo za svoju povinnosť zakročiť proti islamistom. Poďakoval za podporu ostatných európskych štátov a dodal, že Európania vo vlastnom záujme a v záujme mieru a bezpečnosti musia konať v tejto časti Afriky. Spresnil, že Francúzsko chce pomôcť pri zabezpečení územnej integrity Mali, pri výcviku armády, ktorá dohliadne na to, aby nedochádzalo k vyrovnávaniu si účtov a nad volebným procesom v krajine.

"Musíme ukázať, že Európa je rozhodnutá šíriť svoje hodnoty a vytvoriť stratégiu pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Francúzsko je pripravené a sme ochotní v tomto smere spolupracovať," povedal Hollande na adresu nedostatočnej harmonizácie európskej zahraničnej politiky.

Podľa Hollanda by Európania nemali čakať iba na to, čo urobia Spojené štáty, ale hovoriť jedným hlasom a byť dôraznejší v diskusiách o budúcnosti Sýrie, Iránu či Blízkeho východu. Rovnaké jednotné pozície by mali Európania zaujať aj v prípade klimatických globálnych otázok.

"Verím v Európu, lebo nielen pre Európanov, ale aj pre celý svet je Európa dobrá," zdôraznil Hollande. A zdôraznil, že Európania musia obraňovať svoj sociálny model, hodnoty a kultúru. Budúce generácie Európanov podľa neho očakávajú, že Európa bude svetom univerzít, výskumu a znalostí.

EÚ má podľa Hollanda poslanie celosvetovo ochraňovať pluralizmus a demokraciu na svete. A sama voči sebe musí únia pokračovať v prehlbovaní integračných procesov, aby sa úspešne podarilo zavŕšiť európsky projekt.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh