Aktivita súkromného sektora eurozóny aj v máji klesla

Londýn 23. mája (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny sa aj v máji znížila, ale menej ako v predchádzajúcom mesiaci. To signalizuje, že región sa už možno v nasledujúcom 3. štvrťroku odrazí od dna a začne znova rásť. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Markit, ktorý dnes zverejnili agentúry Bloomberg a RTTNews.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) pre sektory služieb aj výroby v eurozóne, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa v máji zvýšil na 47,7 bodu z aprílových 46,9 bodu. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg očakávali, že dosiahne 47,2 bodu. Hodnota indexu sa však ešte stále pohybuje pod zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

PMI výrobného sektora, ktorý bol počas predchádzajúcej hospodárskej krízy hlavným motorom ožívania hospodárstva, sa tento mesiac tiež zvýšil viac, ako ekonómovia odhadovali, a to zo 46,7 bodu v apríli na 47,8 bodu namiesto očakávaných 47 bodov.

Aj PMI dominantného sektora služieb, ktorý odráža, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, v máji vzrástol na 47,5 bodu zo 47 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Prekonal tak odhady analytikov, ktorí predpovedali, že stúpne na 47,2 bodu.

Podľa Christiana Schulza, analytika banky Berenberg pre Európu, eurozóna by už v 3. štvrťroku 2013 mohla začať rásť. Viacerí analytici sa domnievajú, že už v tomto, 2. kvartáli sa pokles ekonomiky eurozóny po 18 mesiacoch zastaví a jej výkon bude stagnovať, čo znamená, že v nasledujúcom štvrťroku by sa mohla odraziť od dna a zamieriť nahor. Na ilustráciu, v prvých troch mesiacoch roka klesol výkon hospodárstva eurozóny medzikvartálne o 0,2 %.

12 bal pop