Aktivita súkromného sektora eurozóny sa tento mesiac zvýšila

Londýn 16. decembra (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny sa tento mesiac zvýšila viac, ako ekonómovia očakávali. To signalizuje, že hospodárstvo bloku pokračuje aj v poslednom kvartáli roka v zotavovaní, aj keď tempo jeho rastu bude len mierne. Vyplýva to z predbežných výsledkov spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v decembri zvýšil na 52,1 bodu z novembrových 51,7 bodu. Analytici pritom odhadovali, že stúpne miernejšie a dosiahne 51,9 bodu. Hodnota indexu sa tak ešte viac vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu a pohybuje sa blízko 27-mesačného maxima, ktoré dosiahol v septembri.

Motorom rastu súkromného sektora bolo výrazné oživenie výrobného sektora. Presnejšie, hodnota PMI výrobného sektora eurozóny sa v decembri vyšplhala na 52,7 bodu z 51,6 bodu v novembri a dosiahla tak najvyššiu úroveň za 31 mesiacov. Aj v tomto prípade analytici predpovedali oveľa miernejšie zvýšenie PMI, na priemere 51,8 bodu.

Na druhej strane, PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v decembri znížil na 51 bodov z novembrových 51,2 bodu, zatiaľ čo analytici očakávali, že stúpne na 51,4 bodu. Udržal sa však nad kritickou hranicou 50 bodov.

Podľa hlavného ekonóma Markit Chrisa Williamsona decembrový rast kombinovaného PMI po dvoch mesiacoch poklesu je veľkou úľavou. Naznačuje totiž, že výkon hospodárstva eurozóny sa aj v 4. kvartáli oproti predchádzajúcim trom mesiacom zvýši, aj keď len mierne, odhadom o 0,2 %.

12 bal zll