Aktivita súkromného sektora eurozóny tento mesiac vzrástla

Londýn 22. augusta (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny tento mesiac vzrástla, a to najstrmšie za viac ako dva roky. Ekonomika bloku totiž v 2. kvartáli prekonala recesiu, najdlhšiu vo svojej histórii. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Markit, výsledky ktorého dnes zverejnili agentúry Bloomberg a RTTNews.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) pre sektory služieb aj výroby v eurozóne, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa v auguste zvýšil na 51,7 bodu z júlových 50,5 bodu. Hodnota indexu sa tak ešte viac vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu. Analytici pritom odhadovali, že augustový PMI súkromného sektora eurozóny dosiahne 50,9 bodu.

Aj PMI dominantného sektora služieb, ktorý odráža, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, v auguste prvýkrát po 19 mesiacoch prekonal hranicu 50 bodov. Presnejšie, augustová hodnota indexu stúpla na 51 bodov zo 49,8 bodu v júli, zatiaľ čo analytici očakávali, že sa zvýši na 50,2 bodu.

A do tretice, PMI výrobného sektora sa v auguste vyšplhal na 51,3 bodu, čo je jeho najvyššia hodnota za 26 mesiacov, z júlových 50,3 bodu. Prekonal tak odhady analytikov, ktorí predpovedali, že stúpne na 50,7 bodu.

"V uplynulých mesiacoch sme boli svedkami zlepšenia situácie v ekonomike," uviedol analytik francúzskej banky Crédit Agricole Frederik Ducrozet, podľa ktorého je šanca, že hospodárstvo menovej únie bude v 2. polroku 2013 pokračovať v raste po tom, ako v 2. kvartáli prekonalo recesiu.

Na ilustráciu, v období apríl – jún sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny zvýšil medzikvartálne o 0,3 % po šiestich štvrťrokoch vytrvalého poklesu.

12 bal gl