Aktivita súkromného sektora eurozóny v auguste strmo vzrástla

Londýn 4. septembra (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny v auguste vzrástla najstrmšie za viac ako dva roky. Tempo jej rastu bolo však o niečo pomalšie, ako naznačoval rýchly odhad. Vyplýva to zo spresnených údajov spoločnosti Markit, ktorého dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit sa kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) pre sektory služieb aj výroby v eurozóne, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, v auguste zvýšil na 51,5 bodu z júlových 50,5 bodu. Spresnená hodnota indexu je nižšia ako 51,5 bodu, ktorú dosiahol pri rýchlom odhade.

Aj PMI dominantného sektora služieb, ktorý odráža, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v auguste zvýšil. Prvýkrát po 19 mesiacoch prekonal hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu. Ale konečná augustová hodnota indexu stúpla na 50,7 bodu zo 49,8 bodu v júli, a nie na 51 bodov, ako to naznačoval rýchly dohad.

"Slabý rast ekonomiky a strata ďalších pracovných miest naznačujú, že Európska centrálna banka sa bude snažiť ubezpečiť trhy, že v blízkej budúcnosti úrokové sadzby nezvýši," skonštatoval Chris Williamson, hlavný analytik Markit.

Spomedzi štyroch najväčších ekonomík eurozóny v auguste najviac vzrástol PMI Nemecka a dosiahol najvyššiu úroveň za sedem mesiacov, zatiaľ čo v prípade Francúzska naopak klesol a Taliansko a Španielsko zaznamenali jeho prvý rast po dlhšom čase.

12 bal pop