HOSPODÁRSTVO: Aktivita súkromného sektora eurozóny v marci vzrástla

Londýn 7. apríla (TASR) – Tempo rastu aktivity súkromného sektora eurozóny sa v marci zrýchlilo a dosiahlo najvyššou úroveň za takmer jeden rok. To je dobrá správa pre Európsku centrálnu banku (ECB), ktorá minulý mesiac spustila masívny nákup dlhopisov eurozóny, aby podporila jej ekonomiku. Vyplýva to zo spresnených údajov spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) zo súkromného sektora eurozóny, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v marci zvýšil na 54 bodov z februárových 53,3 bodu. To je síce menej ako 54,1 bodu, ktoré dosiahol pri rýchlom odhade, ale zároveň najvyššia hodnotu indexu od apríla 2014. Okrem toho sa marcový index ešte viac vzdialil od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Hlavný ekonóm Markit Chris Williamson vzhľadom na marcový PMI odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) regiónu, ktorý platí eurom, sa v prvých troch mesiacoch roka zvýšil o 0,3 %. To je síce stále len mierne zvýšenie, ale vývoj PMI signalizuje, že sa tempo rastu HDP eurozóny v nasledujúcich mesiacoch zrýchli.

Prognóza agentúry Markit je o niečo pesimistickejšia ako odhad analytikov, ktorých oslovila agentúra Reuters. Tí predpovedajú eurozóne v 1. kvartáli nárast HDP o 0,4 %.

Naznačuje to aj strmé zvýšenie čiastkového indexu nových objednávok, ktorý v marci vyskočil na 54,1 bodu z 52,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci a dosiahol najvyššiu úroveň od mája 2011. To poukazuje na zlepšovanie vyhliadok firiem v menovej únii.

A dobrou správou tiež je spomalenie poklesu spotrebiteľských cien v regióne. Presnejšie, medziročná miera inflácie v eurozóne sa síce v marci udržala v zápornom teritóriu, no dosiahla „len“ -0,1 %, čo je lepší výsledok ako februárových -0,3 %.

A vzhľadom na pokračujúce zotavovanie ekonomiky regiónu a nový program ECB aj dôvera firiem stúpa. Svedčí o tom zvýšenie čiastkového indexu očakávaní v marci na 64,8 bodu z februárových 64,1 bodu.

1 bal von