Aktivita súkromného sektora eurozóny v novembri klesla

Londýn 5. decembra (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny v novembri klesla napokon menej, ako naznačoval predbežný odhad. Napriek tomu sa analytici domnievajú, že menová únia zostane aj v poslednom štvrťroku 2012 v recesii. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnili agentúry Reuters a RTTNews.

Podľa spresnených výsledkov Markit sa kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, minulý mesiac zvýšil z októbrových 45,7 bodu na 46,5 bodu, čo je podstatne lepší výsledok ako pôvodne odhadovaný mierny rast na 45,8 bodu. Hodnota indexu sa však stále pohybuje hlboko pod zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Aj index nákupných manažérov z dominantného sektora eurozóny – zo služieb, v novembri vzrástol na 46,7 bodu z októbrových 46 bodov, zatiaľ čo podľa rýchleho odhadu mal klesnúť na 45,7 bodu.

Napriek revízii výsledkov novembrového prieskumu Markit smerom nahor však zostávajú vyhliadky eurozóny naďalej pochmúrne a analytici predpovedajú, že výkon jej hospodárstva v poslednom kvartáli klesne viac ako v 3. štvrťroku, keď sa znížil o 0,1 %.

1 12 bal jk