Aktivita výrobného sektora eurozóny v marci klesla

Londýn 2. apríla (TASR) – Aktivita výrobného sektora eurozóny v marci klesla o niečo menej, ako naznačoval rýchly odhad. Analytici sa napriek tomu domnievajú, že región sa v súčasnom 1. štvrťroku 2013 ešte nedostane z recesie. Informovali o tom agentúry Reuters a AP s odvolaním sa na výsledky prieskumu agentúry Markit.

Podľa spresnených výsledkov sa index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny v marci znížil na trojmesačné minimum 46,8 bodu z februárových 47,9 bodu. Rýchly odhad pritom naznačoval, že klesne o niečo viac, a to na 46,6 bodu. No aj napriek lepším ako očakávaným výsledkom sa hodnota indexu posunula hlbšie pod zlomovú hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu. PMI výrobného sektora eurozóny sa už 20 mesiacov drží pod touto hranicou.

Priemerná hodnota PMI v 1. štvrťroku 2013 dosiahla 47,5 bodu, čo podľa Markit signalizuje, že ekonomika eurozóny v prvých troch mesiacoch nerástla a jej dynamika zostáva v úvode nového kvartálu slabá.

Európska komisia (EK) odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v tomto roku zníži o 0,3 %. Oficiálne údaje o vývoji HDP v uplynulom štvrťroku zverejní Eurostat na budúci mesiac. V poslednom kvartáli vlaňajšieho roka klesol výkon ekonomiky menovej únie 0,6 % a Markit predpovedá, že v 1. štvrťroku 2013 sa znížil zhruba o 0,3 %.

1 2 bal gl