Americká vláda viní Európu z oslabenia konjunktúry

Washington 1. augusta (TASR) – Vláda prezidenta Baracka Obamu pripisuje Európe (EÚ) prinajmenšom spoluvinu na oslabení konjunktúry v Spojených štátoch. Hovorca americkej vlády Robert Gibbs uviedol, že po ťažkej kríze urobili USA veľa pre to, aby sa svetová ekonomika zotavila. Doslova povedal: "Európa, otvorene povedané, toho tak veľa neurobila. A to nepochybne zbrzdilo náš rast a ovplyvnilo aj celosvetový vzostup".

V piatok (29. 7.) len niekoľko hodín predtým vyvolala rozčarovanie správa o vývoji americkej ekonomiky v druhom štvrťroku. Hrubý domáci produkt (HDP) bol v ňom medziročne len o 2,4 % vyšší, kým v prvom štvrťroku dosiahlo medziročne tempo jeho rastu 3,7 %.

Obama v minulých mesiacoch očakával, že Európa poskytne rastu viac stimulov. Európske pokusy o zníženie rozpočtového schodku v jednotlivých krajinách hodnotí prezident skepticky.

Podľa analytikov Medzinárodného menového fondu (MMF) a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dosiahol rast svetovej ekonomiky v minulom roku 2,1 %, tento rok by mal byť 3,1 % a na budúci rok 2,9 %. Členovia OECD dosiahli vlani prírastok HDP 3,4 %, tento rok sa očakáva 2 % a v roku 2011 asi 1,9 %. Eurozóna zvýšila vlani HDP o 4,1 %, tento rok to bude 0,5 a na budúci rok 0,9 %. USA dosiahli vlani prírastok 2,4 %, tento rok sa odhaduje na 3 % a v roku 2011 klesne na 2,3 %. Región východnej Ázie a Tichého oceánu bude motorom svetovej konjunktúry. Vlani bol jeho prírastok 7,1 %, tento rok 8,6 a na budúci rok 7,5 %.

Informoval o tom nemecký denník Die Welt.

12 jns