Ani záchranný balíček nepomôže oživiť rast gréckej ekonomiky

Atény 12. apríla (TASR) – Záchranný balík Európskej únie síce odvráti bezprostredné nebezpečenstvo štátneho bankrotu, ale nepomôže oživiť rast gréckej ekonomiky, domnievajú sa analytici veľkých svetových bánk Goldman Sachs, HSBC a Morgan Stanley.

Ministri financií eurozóny v nedeľu (11.4.) ponúkli Grécku pôžičku v hodnote 30 miliárd eur pri úrokovej miere zhruba 5 %, keďže vláda v Aténach znížila platy a výdavky, aby zredukovala najväčší rozpočtový schodok v celej Európskej únii (EÚ) z vlaňajších 12,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 8,7 % HDP v tomto roku. Ďalších 15 miliárd eur poskytne v prípade potreby Grécku Medzinárodný menový fond (MMF).

"Skutočným problémom bude, či Grécko môže obnoviť rast ekonomiky a zároveň znižovať fiškálny deficit," pripomenul Erik Nielsen, hlavný analytik Goldman Sachs pre Európu. "Bez rastu hospodárstva je dlh udržateľný len vtedy, ak niekto bude nasledujúce desaťročie Grékom požičiavať peniaze s úrokom nižším ako 5 %," dodal.

Výkon gréckej ekonomiky vlani klesol o 2 % a tento rok by sa mohol znížiť o ďalšie 4 %. To by bol najväčší prepad hospodárstva za viac ako 30 rokov. Pre analytikov je preto záhadou, ako chcú Gréci zredukovať schodok v rozpočte pri takom slabom výkone ekonomiky.

Niektorí analytici sa okrem toho domnievajú, že záchranná sieť, ktorú eurozóna a MMF ponúkli Aténam môže povzbudiť aj iné štáty, aby spomalili svoje úsilie o zníženie rozpočtového schodku. Bývalý hlavný ekonóm MMF Simon Johnson EÚ odkazuje, že by teraz mala začať uvažovať o prípadnom záchrannom pláne pre Portugalsko. Podľa neho nebezpečenstvo "ohrozenia morálky v únii" po gréckom balíku vzrástlo.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal pop