Čína plánuje americkú obdobu Buy American, USA aj EÚ sú proti

Peking 17. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) sa pridala ku kritike Spojených štátov voči Číne v súvislosti s jej plánmi uprednostňovať čínskych výrobcov pri nákupe moderných technológií a techniky vládnymi úradmi. Únia aj USA chcú od Pekingu ubezpečenie, že zahraničné spoločnosti budú pri vládnych tendroch hodnotené rovnako ako čínske firmy.

Podľa Číny nové pravidlá slúžia na podporu inovácií na domácom trhu, no americké aj európske firmy vyjadrili obavy, že to v skutočnosti povedie k ich automatickému vyradeniu pri každoročných tendroch na nákup počítačov a ďalšej techniky pre vládne úrady v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Zákon je pritom podobný americkému zákonu známemu ako Buy American, v rámci ktorého USA uprednostňujú pri veľkých infraštruktúrnych projektoch domácich dodávateľov.

Veľvyslanec EÚ v Číne Serge Abou informoval, že už v decembri požiadal listom čínske ministerstvo obchodu o vysvetlenie, odpoveď však ešte nedostal. "Zatiaľ nás len ubezpečili, že cieľom zákona nie je robenie rozdielov medzi Číňanmi a cudzincami," povedal Abou na tlačovej konferencii. "My však žiadame úplne odstránenie akejkoľvek diskriminácie."

Na základe nového plánu o verejnom obstarávaní bude vláda uprednostňovať produkty, pri výrobe ktorých sa uplatnila domáca technológia. Zahraničné firmy majú možnosť požiadať, aby boli posudzované ako domáce podniky, no podmienky sú podľa nich také prísne, že ešte aj tie, ktoré majú na území Číny spoločnosti pracujúce v oblasti výskumu a vývoja, budú mať problém sa kvalifikovať.

O takzvanom projekte Buy China chce rokovať aj predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, ktorý 29. apríla navštívi Peking a stretne sa s predsedom vlády Wen Ťia-paom.

Informovala o tom agentúra AP.

2 dan gl