Dodatočné fondy na podpory reforiem u južných susedov EÚ

Brusel 13. júla (TASR) – Európska únia vyčlenila sumu 85,5 milióna eur na podporu reformných procesov v južnom susedstve EÚ. Túto sumu schválil dnes rozpočtový výbor Európskeho parlamentu (EP) počas zasadania v Bruseli.

Peniaze sú určené prioritne tým krajinám, ktoré už preukázali pokrok v reformách, ako napríklad Tunisko, Jordánsko či Maroko. Dnes schválená suma sa pripočíta k fondom, ktoré už predtým boli vyčlenené na podporu reforiem v krajinách tohto regiónu. Podľa stanoviska rozpočtového výboru EP presné nasmerovanie dodatočne schválených peňazí sa bude riadiť podľa pokroku reforiem v každej z predmetných krajín južného susedstva EÚ.

Dodatočná suma pochádza z ušetrených peňazí z fondov, ktoré neboli naplno vyčerpané pre krajiny Južnej Ameriky (26 miliónov eur), hlavne v krajinách s rozvíjajúcou sa ekonomikou ako Venezuela, Mexiko a Brazília. Časť financií (25 miliónov eur) sa podarilo ušetriť aj zo strednodobých programov pre krajiny Ázie, napríklad India a Thajsko, a tretiu zložku dodatočnej sumy pre reformy v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu (34,5 milióna eur) zobrala EÚ z nevyužitých zdrojov Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Celková suma má byť okrem iného použitá aj na promovanie hodnôt demokracie a lepšej správy verejných záležitostí, regionálnu spoluprácu, podporu pre médiá a občiansku spoločnosť a projekty zaoberajúce sa problematikou migrácie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop